Eesti ettevõtjad annavad Parexile omalt poolt laksu

04. detsember 2008, 13:50

Läti valitsuse kehtestatud
ülekandepiirangud tekitasid vastureaktsiooni. Parexi püsikliendiks olnud Eesti
ettevõte avaldas Delovõje Vedomostile, kuidas nad
sissetuleva raha teise panka suunasid.

Anonüümseks jääda soovinud ettevõtja ütles, et kuuldes probleemidest Läti pangaga, hakkas ta kohe plaani pidama, kuidas avada arve teises pangas ning suunata rahavoog sinna. Samas tekkisid lõpliku lahutuse mõtted alles sel nädalal. Päevast, mil Parex piiras igakuiste ülekannete mahtu, saadab ärimees oma klientidele arveid uute pangarekvisiitidega.

Ettevõtja sõnul pole võimalik normaalselt töötada, kui pank käed kinni seob. Pealegi tuleb iga Parexi vahendusel tehtavat ülekannet põhjendada: kellele, mille eest ja millisel alusel ülekanne tehakse. Kõike seda tuleb kinnitada dokumentidega. "Kui need oleks suured summad, võiks panga nõudmistest veel aru saada, kuid isegi paari tuhandet krooni ei saa ilma kinnituseta üle kanda," nurises ärimees. "Kellele selline bürokraatia vajalik on? Pank näeb ju nagunii, kes raha saab."

Teine ettevõtja, kes senini Parexiga toimuvat kõrvalt jälgis, rääkis, kuidas ta ootamatult kannatajaks osutus. Tema klient, kelle kontod asuvad Parexis, ei saanud ülekandepiirangute tõttu väljakirjutatud arvete eest maksta. "Selle tõttu pean ootama oma raha kuu aega kui mitte rohkem," rääkis ettevõtja.

"See oli halb lahendus," kommenteeris Eesti Pangaliidu juht Aivar Rehe ülekandepiirangut. Tema sõnul oleks pidanud piirangud kehtestama samal päeval kui valitsus Parexi ülevõtmisest teatas, kuna pärast sellist äärmuslikku sammu hakkab raha pangast välja voolama. Nüüd kukkus aga välja nii, et need, kes rahaga kohe jalga lasid, said teiste Parexi klientidega võrreldes eelise.

Hilinenud piirangud panid ettevõtjad raskesse seisu ning suurendasid maksehäirete tekke riski. See, et ärimehed püüavad rahavoo teistesse pankadesse juhtida, on Rehe hinnangul täiesti loogiline ja ennustatav.

Eesti Pank ja Finantsinspektsioon ei avaldanud infot Parex panga finantsseisu ning klientide arvu kohta. Kui vaadata aga Parex panga Eesti filiaali andmeid äriregistrist, võib järeldada, et lõviosa Parexi klientidest moodustavad ettevõtted. Panga laenuportfelli maht ulatus 2007. aastal 1,6 miljardi kroonini. Sellest 1,2 miljardit krooni oli antud ettevõtetele ja 445 miljonit krooni eraisikutele. Hoiuste maht oli aastavahetuse seisuga 958 miljonit krooni.

Finantsinspektsiooni andmetel on Parex panga turuosa Eestis 0,56%. Parex panga Eesti filiaal Delovõje Vedomosti küsimustele vastuseid ei andnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. December 2008, 12:17
Otsi:

Ava täpsem otsing