Kunstkuused ei ole keskkonnasõbralikud

10. detsember 2008, 11:54

Pole veel otsustanud, kas muretseda sel
aastal kunstkuusk või päris puu? Kui põhiargumendiks on keskkonnasõbralikkus,
mitte raha säästmine, soovitavad eksperdid valida siiski vanamoodne elav, hingav
ja biolagunev kuusepuu.

Philadelphia Saint Josephi ülikooli botaanik ja globaalse soojenemise ekspert Clint Springer soovitab valiku tegemisel lähtuda eelkõige keskkonnasõbralikkusest. Paljud tarbijad arvavad, et plastpuu muretsemine ongi kõige loodussäästlikum variant, kuid nii jäetakse arvesse võtmata plastpuu tegelik ökoloogiline jalajälg. Tegelikuks põhjuseks mitu aastat kasutatava puu valimiseks on praeguses majanduslikus olukorras ilmselt asjaolu, et nii loodetakse vältida iga-aastaseid kulutusi, kirjutas LiveScience.

Kunstpuude miinuseks on nende tootmisprotsess. Esiteks on polüvinüülkloriidist (PVC) plasti valmistamiseks vaja naftat, taastumatut ja süsinikku emiteerivat ressurssi. Kasvuhoonegaasid vabanevad ka puu tootmisel, kokkupanemisel ja transportimisel.

Lisaks pole kunstpuud ümbertöödeldavad. Lõpuks on nende saatus ikkagi lebada igavesti kuskil maapõues pinnasetäitena, samal ajal kui päris puud kõdunevad ja uuesti looduslikku ringlusesse lähevad.

Muidugi kõlab ahvatlevalt idee kulutada praegu natuke raha ja siis järgmistel aastatel jõuludele muretult vana puuga vastu minna. Elus puu valimine mõjub aga üleüldisele majandusolukorrale paremini. Kohaliku metsamehe või puukasvataja käest puu ostmine toetab Eesti majandust, samal ajal kui plastpuud toodetakse enamasti Hiinas.

"Elus puu ostmine on loodussõbralikum ja toetab kohalikku majandust,” kinnitas ka Springer. Springeri sõnul on ideaalne jõulupuu kasvatatud keskkonnasõbralikult ilma väetiste ja herbitsiidide kasutamiseta. Samuti on loodussõbralik osta kodu lähedal kasvatatud puu, et vähendada transpordil tekkivate kasvuhoonegaaside hulka.

Jõulupuude kasvatajad peavad oma kasvandustes äri säilimiseks iga aasta maha raiutud puude asemel istutama uued puud, muidu poleks neil varsti midagi müüa. Nii kompenseerivad nad tegelikult pidevalt ka keskkonnakahju, mida puude maha raiumine tekitada võiks. Ka tarbijad saavad keskkonnakahjusid ise veelgi vähendada - kui jõulupuu aeg on ümber, püüa leida võimalus sellest keskkonnasõbralikult lahtisaamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. December 2008, 11:36
Otsi:

Ava täpsem otsing