Saksamaa autotööstus pole immuunne

Mait Jüriado 12. detsember 2008, 21:00

Ameerika kolm autogiganti ei ole ainukesed,
kes virelevad probleemide käes. Saksamaa autotööstus on samuti kriisis.

Saksamaa automüük on "kiirlaskunud" madalaimale tasemele alates 1990. aastast. Autotootjad peatavad tootmist ja sulgevad kulude kokkuhoidmiseks tehaseid. BMW ning Daimleri aktsiad on sukeldunud 25% ning töötajatele antakse "pikendatud puhkusi". Isegi Volkswagen, kel on tugev müügiliin, peatab jõuludel viieks päevaks tootmise, et kulusid säästa. Olukord pole küll nii hull kui USAs Detroitis, kuid väljavaated pole ka Saksamaal kuigi head, kirjutab Portfolio.com.

"Eksport ning tootmine kukub dramaatiliselt," prognoosib Saksamaa autotööstuse assotsiatsiooni president Mathias Wissmann. "Globaalsel sõiduautode turul on olukord dramaatiline."

Erinevalt Washingtonist, on siiani Berliin keeldunud autotööstusesse sekkumast. Siiski on Saksamaa valitsus turgutanud Saksamaa 3,2 triljoni dollari (37,5 triljonit krooni) suurust majandust 5 miljardi dollariga (85 miljardit krooni). See on tilk meres võrreldes Washingtoni 700 miljardi dollari suuruse abipaketiga. Saksamaa finantsminister Peer Steinbrück ei arva, et autotööstus veel üle kaljuserva kuristikku sööstaks. "See, et kõik teevad ühtmoodi ning üritavad autotööstust päästa, ei tähenda, et see veel automaatselt õige oleks," kommenteerib Steinbrück. See on VW, Daimleri, BMW jaoks olnud vähelohutav, kes ei ole huvitatud sellest, et nende konkurendid põhja läheksid.

BMW tegevjuht Norbert Reithofer ütles Bloombergile, et ei tohi alahinnata seda, mis juhtub siis, kui suured kalad põhja lastakse. "Tarnijavõrgustikul oleks tõsised tagajärjed ning see puudutaks tervet tööstust," kommenteeris Reithofer. Saksamaa autotootjad, kes toodavad Põhja-Ameerikas, saavad varuosi samadelt tarnijatelt mis Detroitki. USA autotööstuse langemisel oleksid seetõttu rasked tagajärjed ka Saksamaa autotööstusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. December 2008, 18:44
Otsi:

Ava täpsem otsing