Lubame 100 000 krooni eest maksuvabalt remonti teha

Jaan Puusaag 11. märts 2009, 00:00

Kui öeldakse, et me ei saa majanduskriisi leevendada ja olukorda kiiremini stabiliseerida, sest selleks puudub ressurss, siis tasub veel mõelda.

Kaalume näiteks võimalust, et eraisikud saaksid aastatel 2009-2010 kulutada maksuvabalt 100 000 krooni ehitusremonttöödeks. Kui seda võimalust kasutaks näiteks 100 000 inimest, siis suunaks see ehitussektorisse 10 miljardit krooni.

Kuna soodustuse saaja oleks eraisik, siis sellelt tasutud käibemaks tuleks riigituludesse tagasi ja tegelikult oleks tehtav soodustus ainult käibemaksu ja tulumaksu vahe.

Kui veel arvestada, et osa sellest rahast tuleks tagasi maksudena, mis ehitusfirma maksab oma töötajate pealt, siis tegelikult ei läheks selline soodustus riigile midagi maksma.

Küll aga oleks palju võitjaid. Tööd saaksid ehitusfirmad ehk praegu suurimas raskuses olev sektor, väheneks töötute hulk. Paraneks ka ehitusmaterjalide tootjate ja müüjate seis. Mõne firma võib see päästa pankrotist, mis muidu omakorda põhjustaks ahelvõlgnevust ja töötust.

Võib näiteks nõuda, et seda summat saaks kasutada ainult heaks kiidetud ehitusfirmade puhul.

Soodustuseks kvalifitseeruval firmal ei tohi olla maksuvõlga, mis oleks omakorda motivaator ehitusfirmadele ja vähendaks probleeme maksulaekumistega.

Kindlasti on ideel agasid. Näiteks kerkiks kohe küsimus, kas süsteem oleks pettuse- ja korruptsioonikindel ja kas selle haldamine oleks piisavalt lihtne ja odav. Oleme me selleks suutelised, või ütleme eos, et ei ole?

Usun, et on teisigi ideid ja see ettepanek teeb loodetavasti aruteluks otsa lahti. Hull aeg vajab pööraseid ideid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing