Biodiesel Paldiski läheb saneerimisele

20. märts 2009, 16:32

Eile algatati eelmisel kevadel Paldiski
lõunasadamas tegutsemist alustanud biodiisli tehase saneerimismenetlus.

Saneerimisavaldus esitati Pärnu maakohtule 16. märtsil.

Biodiesel Paldiski juhatuse esimehe Aigar Ojametsaga ei õnnestunud Äripäeval mitme päeva jooksul ühendust saada ei meili ega ka telefoni teel.

Äripäevale vihjati, et biodiisli tehas hetkel seisab. Varem on Ojaots öelnud, et valdav osa toorainest tuuakse sisse välismaalt, tehase kodumaine varustaja Werol Tehased AS on oma õlitarned Paldiski tehasele sedapuhku katkestanud.

„Lepingut täideti 2008. aastal. Seoses kütusehinna langusega tekkisid Biodiesel Paldiski AS-l makseviivitused ning Werol katkestas õlitarned,“ rääkis Weroli omanik Rein Kilk Äripäevale. Peamiselt tulevikku suunatud leping Paldiski tehasele õli tarnimiseks sõlmiti viieks aastaks seemnehindade baasil, seega võib lepingu rahaline maht kõikuda kordades.

Põhiline probleemide allikas biodiisli tehase jaoks seisneb Kilgi sõnul asjaolus, et Põhja- Ameerika riigid doteerivad sealseid biodiisli tootjaid, Euroopa Liidus aga puudusid dumpingu vastased meetmed. „13. märtsil kehtestas EL meetmed biodiisli turu kaitseks ning loodetavasti avaldab see positiivset mõju tootjatele,“ oli Kilk lootusrikas.

Samas lisas ta, et Werolit ühe kliendi ajutine seisak oluliselt ei mõjuta, kuna nimetatud lepingu maht moodustab alla poole Weroli õlitoodangust. „Kahtlemata on iga kliendi raskused veidi ka äripartneri mure, kuid Werolil ka ilma Paldiski tehaseta oma toodangu turustamisega probleeme ei ole. Loodan, et Biodiesel Paldiski saab oma küsimused lahendatud ja koostöö Weroliga jätkub,“ ütles Kilk.

Biodiesel Paldiski vastu on ehitusfirmade AS Basic Ehitus ja Modulvest Elamu OÜ poolt eelnevalt sisse antud ka avaldus pankroti väljakuulutamiseks. Istung toimub 30. märtsil Haapsalu kohtumajas. Biodiesel Paldiski nõukogu liige Kristjan Rahu ütles neljapäeval Äripäevale, et tema teada on Basic Ehitusel esitamata ehitusjärgsed garantiid ning ehitusfirma ise pankroti äärel. Ehitusfirma juht Leho Kolk ei soovinud pankrotiavalduse esitamise faktile esialgu midagi lisada.

Biodiesel AS on Eesti kapitalil põhinev ettevõte, mille omanikeringi kuuluvad naftatransiidi ning biokütuste tootmise ja müügialase kogemusega David Vallner, Aigar Ojaots, Kristjan Rahu ja Sven Mark.

Biodiislitehase rajamisse investeeriti rohkem kui 390 miljonit krooni.

Euroopa Parlamendi direktiivi kohaselt on kõik Euroopa Liidu liikmed kohustatud alates 2005. aastast kasutama vähemalt kahe protsendi ulatuses kogu transpordis kasutatavatest vedelkütustest biodiislit ja bioetanooli.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. March 2009, 12:15
Otsi:

Ava täpsem otsing