Riigikogu võttis Reiljanilt jälle saadikupuutumatuse

24. märts 2009, 11:19

Riigikogu otsustas, et võtab Villu
Reiljanilt ära saadikupuutumatuse. Poolt hääletas 55, vastu kolm riigikogu
liiget ning üks jäi erapooletuks.

Õiguskantsler esitas täna riigikogus ettepaneku võtta ära saadikupuutumatus rahvaliitlastelt Villu Reiljanilt ja Ester Tuiksoolt. Viimase saadikupuutumatuse äravõtmine selgub lähiajal.

Õiguskantsler juhtis Riigikogu tähelepanu sellele, et ei hinda ega kontrolli kogutud kriminaalasja materjale ning saadikupuutumatus võetakse ära ainult seoses konkreetse kriminaalasjaga. Oma ettekannet kokku võttes ütles Teder, et tal puuduvad alused saadikupuutumatuse äravõtmise ettepanekust keeldumiseks. Samuti rõhutas ta, et õiguskantsleri hinnang ei ole hinnang tõendite hulgale ja sisule ning sellele, kas sellest piisab Reiljani süüdi või õigeks mõistmiseks.

Rahvaliidu esimees Karel Rüütli ütles Riigikogu ees seistes, et kahtlustus Villu Reiljani osas on üldsõnaline ja konkretiseerimata. Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Eiki Nestor kutsus Riigikogu liikmeid üles otsustama Reiljani saadikupuutumatuse ära võtmise kasuks, kuna vaid siis on viimasel võimalus minna kohtu ette ning tõestada oma süütust.

Tänasel istungil oli kohal 84 riigikogu liiget ning puudus 17.

Villu Reiljan Villu Reiljan

Maadevahetuse uurimise kronoloogia:

2005 mai-juuni

Saab teatavaks, et valitud seltskond firmasid on vahetanud riigiga maid, andes looduskaitsealuse metsatüki ja saades vastu magusaid ehituskrunte Tallinnas. Kõvasti on nii maid vahetanud Merko Ehitusega seotud firmad.

2006 oktoober

Kaitsepolitsei vahistab maa-ameti tollase juhi Kalev Kanguri ning ärimehed Einar Vettuse, Tarmo Pedjasaare ja Tullio Libliku. Mehi kahtlustakse korruptsioonis ja altkäemaksus seoses kaitsealuste kruntide vahetamisega väärtuslike kinnistutega heades kohtades. Need neli meest pole siiski ainsad, kellega seotud maadevahetustehinguid kapo uurib. Uuritakse ka paljusid Merko Ehituse ja sellega seotud firmade tehinguid, samuti Volkswageneid müüva ärimehe Andres Sarri maadevahetusi. Keskkonnaminister Villu Reiljan, kes on allkirjastanud maadevahetuse seotud dokumendid, astub tagasi.

Juuni 2007

Kukub riigiprokuratuuri lubatud tähtaeg maadevahetuse uurimist lõpetada.

September 2007

Rahvaliidu poliitikud tõstavad kisa, et neid ahistab kapo. Palju Rahvaliidu liikmeid ja maadevahetusega seotud ärimehi käib sel ajal nii sageli kapos ülekuulamisel, et käibesse läheb väljend "kapos käima". Väidetavalt kuulas kapo üle sadu rahvaliitlasi. Maadevahetuse loo uurimine toob juurde kahtlustavaid, inimesi, kes esmapilgul ei tundu kuidagi asjaga seotud olevat.

Oktoober 2007

Ekspõllumajandusminister Ester Tuiksoo saab kahtlustuse altkäemaksu võtmises. Kapo kahtlustab, et Tuiksoo sai altkäemaksuna uue elamispinna, vastuteene võis seisneda põllumajandusministeeriumi kolimises rendipindadele. 15. oktoobril tunnistab kapo maadevahetusafääris altkäemaksu andmises kahtlustatavaks Eesti ärimeeste eliiti kuuluva Toomas Annuse. Paar päeva pärast Annust kukub kell Reiljanile, kes naaseb prokuratuurist kahtlustavana altkäemaksu võtmises. Uurijad kahtlustavad, et Reiljani võttis vastu oli kõrbesafari, mille olevat talle välja teinud maadevahetaja Sarri. Kahtlustatakse, et altkäemaksuks kvalifitseerub ka uhke VW Phaeton, mida Reiljan roolib mullusest saati, kuid mille tegelik omanik on tema jahikaaslane Hannes Kuusmik.

Veebruar 2008

Kaitsepolitsei lõpetab maavahetustehingute kriminaalasjas eeluurimise ja saadab ligi 200 köitest koosneva kriminaaltoimiku riigiprokuratuuri.

Merko Ehitus kutsub kokku erakorralise aktsionäride koosoleku, et jagada infot maadevahetuse kriminaalasja kohta. Juhtide sõnul on ettevõte kriminaalasjaga seoses kandnud kahju, kuna paar tellijat on loobunud Merko teenustest. Mainekahjuks hindab Merko kuni miljard krooni.

Detsember 2008

Prokuratuur esitab õiguskantslerile taotluse teha Riigikogule ettepanek andmaks nõusolek süüdistuse esitamiseks riigikogu rahvaliitlasest liikmetele Reiljanile ja Tuiksoole.

Süüdistus esitatakse ka Toomas Annusele, Tullio Liblikule, Kalev Kangurile, Tarmo Pedjasaarele, Einar Vettusele ja aktsiaseltsidele Järvevana (endine Merko Ehitus) ning E.L.L. Kinnisvara.

Milles kahtlustatakse Merko Ehitust (praegu AS Järvevana)?

Altkäemaksu lubamine Villu Reiljanile.
Rahvaliidu ekspeasekretärile Lea Kiivitile tasuta korteri andmises.
Lubadus anda Villu Reiljanile Toomas Annusega seotud äriühingus osalus.
Tallinnas Sõpruse pst 178 kinnistu võõrandamine Reiljani näidatud isikule, samal ajal loobudes Merko Ehituse tütarettevõtte OÜ Woody (Tallinnas saanud vahetada 30 ha looduskaitsemaid, lisaks ootab Woody, et vahetada Tallinnas Pirita jõeorus 6 hektarit looduskaitsemaid millegi muu vastu - toim.) ärihuvide realiseerimisest.
Maa-ameti eksjuhile Kalev Kangurile sisustatud korteri müümine alla turuhinna.
Merko Ehitus kavatses anda 2006. aasta sügisel KV-Tarantel OÜ ainsa osa Kalev Kanguri poolt määratud isikule.
Altkäemaksu andmine ekspõllumajandusminister Ester Tuiksoole.
Toomas Annuse usalduse kuritarvitamine Merko Ehituse suhtes.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2009, 12:57
Otsi:

Ava täpsem otsing