Ettevõtjad: langus pidurdub

Mariliis Pinn 07. aprill 2009, 06:41

Kuigi ettevõtete käibed on esimeses
kvartalis kõvasti kukkunud, usuvad firmajuhid, et järsk langus on läbi.

Hea, et langus ei ole süvenenud, vaid on kolme kuuga pidama jäänud, ütles Tallinna Lennujaama juht Rein Loik. 2009. Esimese kolme kuuga kukkus lennujaama reisijate arv veerandi võrra ja kaubamahud kahanesid kolmandiku. "Kui majandus kosub, hakkab lennundus esimesena kosuma. Inimestel on kõige lihtsam reisimiste pealt kokku hoida," lisas ta.

Piimatööstus: hinna langus kukutas käivet
"Eelmise aasta ja selle aasta esimene kvartal erinevad nagu öö ja päev," ütles E-Piima juht Jaanus Murakas. "Kaup laos ei seisa ja me oleme müünud, kuid hinnatase on võrreldes aastatagusega hoopis teises suurusjärgus," lisas ta.

"Käibe kukkumine on olnud esimeses kvartalis ca 35 protsenti. See oli ootuspärane tulemus, sest hinnatase on sama olnud eelmise aasta lõpust - kolmandast-neljandast kvartalist alates," sõnas Murakas. "Oleme ehk jõudnud põhja või põhjale lähedale hindade mõttes. Aga siin pole mingit garantiid," ütles Murakas.

Kaubandus: Gross usub langust ka teises kvartalis
Jaekaubandusketi OG Elektra juht ja omanik Oleg Gross ütles, et võrreldes mullust ning selle aasta märtsi, on tänavu käibe kahanemise suurusjärk ligi 15%. "Et majandus tagasi läheb, selles polnud kahtlust, aga et toidukaup nii palju tagasi läheb, seda ausalt öeldes ei uskunud."

"Aga näha on, et osa inimesi on ostjate rivist täitsa ära langenud. Tundub, et töötust on rohkem, kui statistika näitab," rääkis Gross.

Gross ütles, et prognoosib langust ka teiseks kvartaliks. "Ma ei usu, et 2009. aastal veel mingit paranemist tuleb. Ma ei arva, et langus enam nii kiire on, aga langus siiski jätkub."

"Arvan, et kõige mustema stsenaariumi järgi tuleb langust kuni 30%, siis peaks majandus põhjast välja ujuma hakkama," ütles Gross.

Logistika: viimasel kuul on järsk langus peatunud
Järsk langus on peatunud ja õppetunnid kätte saadud, ütles ekspedeerimisettevõtte Schenker juht Meelis Arumeel. "Üllatusi ei olnud. Oleme turuga ühes joones," kommenteeris Arumeel. Ühtegi numbrit ta kahjuks öelda ei saanud, kuna Schenkeri omanik DB plaanib börsile minna. "Aga võtke majanduskasv ja korrutage see kahega, saate logistikas valitseva trendi," andis ta vihje. "Ehk umbes 10%-line langus korrutada kahega."

Ta lisas, et import väheneb kiiremini kui eksport, mida on näha ka väliskaubanduse defitsiidi kahanemises. "Kui vedajatega rääkida, siis välja ei taha enam keegi minna, kuna autod ei tule Euroopast tagasi," lisas ta.

Arumeel ütles, et järsk langus algas oktoobri teisel nädalal, kuid nüüd ollakse loodetavasti põhjale lähedal. "Viimased neli nädalat on järsk langus peatunud," selgitas ta. "Kui vaadata sektorite kaupa, siis laondus on veel languses."

Alkoholitööstus: koduturg vähenes, eksport kasvas
Liviko juht Janek Kalvi kommenteeris esimese kvartali tulemusi, et siseturu käive kahanes ligikaudu 10%, kuid eksport kasvas 23%. "Müügimahtude kasvu tingis suurenenud müük välisturgudele, ennekõike Lätti ja Leetu. Samas hindame kohaliku alkoholituru languseks 15-20%," rääkis ta.

"Tulemus oli ootuspärane. Peab tunnistama, et kartsime Eesti turul veelgi suuremat tagasilööki," tõdes Kalvi. Ta lisas, et loodetavasti ei tule teises kvartalis langus suurem kui 10%.

Laevaehitus: käive kukkus oodatust rohkem
BLRT Grupi esimese kvartali käive oli 800 miljonit krooni, mullu samal ajal 1,2 miljardit. "Langus seega umbes 30%. Mereveod tervikuna on maailmas langenud ca 30%, mistõttu on märkimisväärselt vähenenud ka laevaremont. Samuti on kukkunud metalli hinnad," rääkis BLRT Grupi kommunikatsioonidirektor Anu Hallik. "Prognoosisime küll langust, aga väiksemat. Käive oli plaanitust ca 22% väiksem."

"Prognoosime teises kvartalis siiski natuke paremaid tulemusi," lisas Hallik.

Hea aeg maja ostuks
Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse esimees Jaanus Laugus ütles, et praegu võib olla eramute turul suurepäraseid leide. Pakkumiste hulk on suur ning häid ja hea asukohaga maju on müügis mitmeid, märkis ta.

"Eriti tasub jälgida kõrgema hinnaklassiga pakkumisi, kus turu kukkumine on olnud kõige rängem ja tõusufaas tuleb magusaim. Võite heal ajal osta 10-15 miljonit väärt oleva eramu 30-50protsendilise allahindlusega," andis Laugus nõu.

Lauguse sõnul on pakkumiste hulk ja ühtlasi hinnalangus olnud esimeses kvartalis suurim magalates, kusjuures langustrend on valitsenud kogu piirkonnas.

"Võime loota pakkumiste aina atraktiivsemaks muutumist huvilistele ja langustrendi peatset pidurdumist, kuna korteri ruutmeetri hind on magalates langenud keskmise kuupalga tasemele ja isegi veidi madalamale, mis annab paljudele võimaluse kinnisvara ostmiseks," ütles Laugus.

"Ühtlasi on taas aktiviseerunud pankade tegevus laenuvõimeliste klientide leidmiseks ning koostööks kinnisvarabüroodega."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2009, 17:30
Otsi:

Ava täpsem otsing