IMF nõuab Lätilt superministrit ja ihunuhtlust

17. aprill 2009, 19:08

Võimud salatsevad IMFi nõudmistega, kuid
Läti valitsusele saadetud salamemorandumi üheks punktiks on rahandusminister
Einars Repše tõus superministriks ning raha laristamisega vahele jäänud ametnike
karm karistamine, vahendas rus.db.lv.

IMFi nõudeid toetab ka Euroopa Komisjon, kinnitasid programmi Kas notiek Latvija (KNL) loojad, kelle kätte salamemorandumi tekst sattus. Dokument oli arutusel ühel viimastest valitsuse istungitest ja see osa valitsuse istungist oli salajane.

Saladokumendis on sõnaselgelt öeldud, et eelarvedefitsiiti tuleb kärpida 4,9%ni, seejuures tuleks eelarvet nülgida mitte ainult tänavu, vaid ka 2010. aastal. Kiiremas korras tuleks kontrolli alla võtta omavalitsuste eelarved ja kulud.

Mitmeid kordi on märgitud, et rahandusministeeriumi roll riigi juhtimisel peab kasvama. Rahandusministeerium hakkab seejuures määrama ka teiste ministeeriumite ametnike palku. KNL juhtis tähelepanu plaanile anda rahandusministrile finantsdistsipliini säilitamiseks vetoõigus. Ühtlasi märkisid laenuandjad, et rahandusministeeriumil napib analüütilist suutlikkust.

KNL märkis, et IMFi ja Euroopa Komisjoni nõuete täitmine muudab Läti täidesaatva võimu alustalasid.

Üks IMFi ettepanek puudutab muuseas "vastutusrežiimi" loomist, mille raames saavad eelarvet ületanud vastutavad isikud karmilt karistada. Rakendatavaid sanktsioone lähemalt kirjeldatud pole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2009, 12:50
Otsi:

Ava täpsem otsing