IMF: Euroopa vajab kriisiplaani Ida-Euroopas hapnevate laenude tarvis

22. aprill 2009, 16:01

Euroopa riikides on praegu üks suuremaid
riske seotud Lääne-Euroopa pankade laenudega, mis on antud Ida-Euroopa
riikidesse, kus ülemaailmse majanduskriisi mõjud on eriti rängad, hoiatab
Rahvusvaheline Valuutafond täna avalikustatud maailmamajanduse ülevaates.

Võimalike makseraskuste puhuks vajab Euroopa ühtset kriisikava, mis sisaldaks paremini koordineeritud ning jõulisi meetmeid kriisi tõrjumiseks. See on hädavajalik, et ühe riigi krahh teisi kaasa ei kisuks, märgib IMF ning lisab, et ELi otsus suurendada fondi, millest vajadusel ELi uusliikmetele abi anda, 50 miljardile eurole, on samm õiges suunas.

Ideaalis võiks kriisikava hõlmata ka riike ELi lähiümbruses, kirjutas IMF. Samas võib kriisiabi vaja minna ka mõnel vana Euroopa riigil, mille riskipreemiad on oluliselt tõusnud.

IMF on mures, et kui välispangad väga järsult oma riske ja võimendust uutes liikmesriikides vähendama hakkavad, halvendaks see veelgi nende riikide niigi keerulist juurdepääsu välisrahale. See võib tekitada probleeme lühiajaliste laenude refinantseerimisega. „Tulemus võib olla finants- ja reaalsektori kollaps enamikes arenevates ja mõnes arenenud riigis, mis annaks suure tagasilöögi ka teistele riikidele,“ hoiatas IMF. „Kui aga ELi riigid suudavad finantssektori probleemide jaoks kokku panna jõulise, ulatusliku ja koordineeritud plaani, võib usaldus ja riskijulgus taastuda arvatust kiiremini,“ märkis IMF.

Mitmed piirkonna riigid on juba abi saanud ka IMFilt.

Majanduskriis räsib Euroopa arenevaid riike eriti rängalt, kuna nende riikide sõltuvus väliskapitalist on suurem. Täiendav löök tuleb Lääne eksporditurgude äralangemisest. Suurimat SKP langust prognoosib IMF siin Balti riikidele – Lätile -12% ning Eestile ja Leedule -10%. Kasv jääb negatiivseks ka tuleval aastal – Eestis -1%, Lätis -2% ja Leedus -3%.

Vana Euroopa riikidest kannatab enim Iirimaa, kus SKP kahaneb tänavu 8%. Euroala SKP kahaneb tänavu 4,2%. Väljaspool Euroopa Liitu on Euroopa riikidest suurimas languses Island, kus IMF prognoosib SKP kahanemist tänavu 10,6%.

Euroopale heidab IMF oma majandusülevaates ette liigset viivitamist majanduse ergutamisel ning puudulikku koordineerimist – kohati pole rakendatud meetmed mitte üksteist toetavad, vaid naabrile suisa kahjulikud. Ning ka Euroopa Keskpangal on veel ruumi intresse langetada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. April 2009, 17:49
Otsi:

Ava täpsem otsing