Mida võiks teada sigade gripist

28. aprill 2009, 13:09

Sigade gripp on kogu maailma tähelepanu
keskpunktis, kuid esialgu on küsimusi palju rohkem kui vastuseid.

Suurimat hirmu tekitab teadmatus, mistõttu on paanika vältimiseks kasulik ohu kohta võimalikult rohkelt infot omada. Küsimustele haiguse kohta vastas AP vahendusel Richard Besser USA nakkushaiguste kontrolli ja ennetamise keskusest.

Kuidas kaitsta ennast ja oma peret?

Kehtivad samad põhimõtted, mis teiste nakkushaiguste vältimiselgi. Kui aevastad või köhid, siis kata suu ja nina taskurätikuga. Pese käsi sageli ning mingil juhul ära katsu pesemata kätega nina või suud, sest pisikud võivad näiteks ukselinkidel olla eluvõimelised mitu tundi pärast seda, kui linki katsus haigestunud inimene, kes just enne seda aevastades käe näo ette tõstis.

Kas sigade gripp on ravitav?

Paljud gripiravimid on kasutud, kuid Tamiflu ja Relenza paistavad viirusega hakkama saavat.

Kas neid ravimeid tuleks igaks juhuks võtta juba enne haigestumist?

Ei, sellest pole kasu. Oluline on teada, et ravimite ülemäärane kasutamine aitab viirustel muutuda nende suhtes resistentseks ning nii arenevad välja palju ohtlikumad haigustüved.

Kui suur on minu risk haigestuda?

Üdjuhul väga väike. Siiani on väljaspool Mehhikot haigestunud inimesed, kes on saabunud reisilt Mehhikosse.

Miks on Mehhikos nii paljud sigade grippi surnud, kuid mujal mitte?

See on arusaamatu, kuid me ei tea, kui paljud inimesed Mehhikos tegelikult on surnud sellesse viirusesse ning kui paljudel juhtudel oli surmapõhjuseks miski muu.

Millised on haiguse sümptomid?

Väga sarnased tavalisele gripile – palavik, köha, kurguvalu, lihasvalu, peavalu, külmavärinad ja väsimus. Mõnikord võib esineda ka kõhulahtisust ja oksendamist.

Kas viiruse vastu saab end vaktsineerida?

Ei, see viirustüvi on uus ning vaktsiini ei ole. Selle väljatöötamine võtab aega mitmest kuust poole aastani. Tavalisest gripivaktsiinist antud juhul kasu ei ole.

Kas sealiha söömine on ohutu?

Jah, viirus levib piisknakkusena, mitte sealiha kaudu.

Mis juhtus linnugripiga? Kas see ei pidanud põhjustama järgmist pandeemiat?

On üsna võimatu ennustada, milline gripitüvi järgmisena ründab. Sigade gripi viirus on kombineerunud mitmest erinevast viirusest ning ka linnugripp pole kuhugi kadunud ning teadlased jälgivad ka seda pidevalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. July 2009, 15:51
Otsi:

Ava täpsem otsing