Rootsi majandus põhjast läbi, töötuse kasv jätkub

30. mai 2009, 11:53

Mitmed Rootsi analüütikud kommenteerisid
esimese kvartali 6,5%st SKP langust, et põhi paistab ja hullemaks enam ei lähe,
kuid töötuse arv riigis jätkab kasvu – ettevõtted pole majandusaktiivsuse
langusele veel koondamistega järele jõudnud.

„Tööturul on suur pauk veel tulemata,“ ütles Rootsi päevalehele Svenska Dagbladet teenindusala ametiühingu Unionen peaökonomist Daniel Lind.

Rootsi SKP kahanes selle aasta esimeses kvartalis 6,5%, mis on veel järsem langus kui 4,9% läinud aasta viimases kvartalis. Samas on languse tempo aeglustunud, mida mitmed analüütikud tõlgendasid hea märgina.

„See on väga oluline signaal, et langus pidurdub,“ ütles Nordea panga peaökonomist Annika Winsth. „Meie hinnang on, et halvim on möödas,“ ütles ta.

Teised analüütikud on ettevaatlikumad.

„Võtab aega, enne kui me jälle kindlal pinnal seisame. Ehk alles hilissügiseks võime öelda, et põhi on käes. Eraldi küsimus on, millal majandus jälle kasvama hakkab ning meie arvamus on, et toibumine tuleb väga pikaldane,“ ütles SEB peaökonomist Robert Bergqvist.

Samuti näitasid Rootsi statistikaameti reedel avalikustatud numbrid, et rootslased on oma rahakotisuu kindlalt kinni krookinud. Sissetulekud kasvasid 6%, kuid eratarbimine kahanes esimeses kvartalis 3%. Lisaks mõõnavatele eksporditurgudele jahutab see majandust veelgi.

Kasvanud säästmise taga on peamiselt hirm töökoha kaotuse ees. Ja ilmselt õigustatult – tööturule ei tõota statistikaameti numbrid midagi head. Nii investeeringud kui tööstustoodangu maht kahanesid esimeses kvartalis järsult, hõive aga kõigest 1,2%. Tootlikkus vähenes järsult. See kõik viitab sellele, et firmades ootavad ees uued koondamised.

„Tootmine on kahanenud kiiremini kui hõive,“ ütles Daniel Lind. „Firmad pole jõudnud veel personali uute oludega kohandada. Hõive jätkab langust.“

Lisaks prognoosivad analüütikud, et koondamiste ja kärpimiste laine jõuab Rootsis nüüd ka teenuste sektorisse, mis on seni jäänud suhteliselt puutumata.

Rootsi rahandusministeerium prognoosib tänavu tööpuuduse kasvu 8,9%le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. May 2009, 11:53
Otsi:

Ava täpsem otsing