Venemaa ei taha Aafrikas kõrvaltvaatajaks jääda

22. juuni 2009, 15:46

Venemaa president Dmitri Medvedev alustab
teisipäeval visiiti Aafrikasse, et konkureerida koos USA ja Hiinaga kontrolli
üle Musta mandri rikkalikele loodusvaradele, kirjutab agentuur Bloomberg.

Visiidi käigus külastab Medvedev Egiptust, Nigeeriat ja Angolat, kus kohtumiste peateemaks on energia. Samuti külastatakse Namiibiat.

Vene firmadest on Gazprom, Rosneft, Lukoil ja Novatek neis riikides juba tegevad või otsivad aktiivselt turule pääsu. Viimastest plaanib Rosneft – Venemaa suurim naftakompanii –Aafrikas aktiivselt laieneda ühisprojektide kaudu Itaalia kütuse- ja energiafirmaga Eni.

Angola on praegu naftat eksportivate riikide ühenduse OPEC eesistujariik, Nigeeria – samuti OPECi liige – on Aafrika suurim naftatootja, mille reservid ulatuvad enam kui 30 miljardile barrelile. Venemaa, mis ei ole OPECi liige, oli aprillis maailma suurim naftatootja, kui Saudi Araabia vastavalt OPECi kokkuleppele naftatootmist vähendas.

Venemaa, Egiptus ja Nigeeria on ka gaasi eksportivate riikide foorumi liikmed (nimetatud ka gaasisektori OPECiks), mille asutanud 15 riiki koordineerivad prognoose, investeeringud ja suhteid gaasi tarbijatega, et kaitsta heitlike hindade tingimustes turul oma huve.

Aprillis valis Nigeeria välja 15 firmat, sealhulgas Gazpromi, mis hakkavad osalema Nigeeria gaasivarude hõlvamisel, et rahuldada nii kohalikku kui rahvusvahelist nõudlust. Nigeeria, mille gaasivarud on maailmas seitsmendal kohal, plaanib investeerida 30 miljardit dollarit töötlemis- ja transpordivõimsuste arendamiseks, et saata gaasi Saharat läbiva torujuhtme kaudu Euroopasse.

Venemaa suuruselt teisel gaasifirmal Novatek on õigused offshore-gaasimaardla uurimiseks Egiptuses. Puurimised peaksid algama tuleva aasta alguses.

Medvedeviga sõidavad kaasa energiaminister Sergei Šmatko, Rosatomi juht Sergei Kirijenko ja Venemaa teemandimonopoli Alrosa juht and Sergei Võbornov.

Rosatomi pressiteenistuse teatel tahab firma osaleda pakkumises tuumareaktorite ehitamiseks Egiptuses. Märtsis allkirjastasid Venemaa ja Egiptus tuumaalase koostöö kokkuleppe, mis võimaldab Venemaa firmadel pakkumises osaleda.

Kirijenko saadab Medvedevit visiidil Nigeeriasse, kus Venemaa tahab allkirjastada kokkuleppe, mis võimaldab kahe riigi vahel tuumaenergeetikas kommertstehinguid. Peamiselt on Venemaa huvitatud osalemisest Nigeeria uraanitööstuses.

Alrosa juht sõidab koos Medvedeviga Namiibiasse ja Angolasse. Angolas on Alrosa tegutsenud 1990. aastast ja seal on firmal osalused kahes kaevandusfirmas. Lisaks uute teemandileiukohtade otsimisele tahab Alrosa teha ka nafta- ja gaasiluuret ning ehitada hüdroelektrijaamu.

„Me oleme Aafrika liialt tähelepanuta jätnud,“ ütles Venemaa Teaduste Akadeemia Aafrika Instituudi direktor Aleksei Vasiljev. "Viie aasta pärast muudab konkurents Aafrika turud Venemaa jaoks praktiliselt ligipääsmatuks," lisas ta.

Aafrikast on saamas võtmepiirkond maailma suurimate mineraaliressursside tarbijaile USA-le ja Hiinale. Hiina on iga aastaga oma kohaloleku ulatust Aafrikas kümnekordistanud, ütles Alrosa juht.

„Venemaa tahab pidurdada Aafrikas Hiina jõulist edasimarssi,“ ütles UralSibi analüütik Chris Weafer. „See saab olema raske ülesanne“.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. August 2009, 11:27
Otsi:

Ava täpsem otsing