Ettevõtja Jaanus Tamme arendab jahisadamat

12. august 2009, 15:58

Jaanus Tamme on Noblessneri Jahtklubi
arendaja kesklinna lähistel Peetri sadmas. Temaettevõte Sailinvest rendib
BLRT-lt suurt osa sadamaks vajalikkumaapealset pinda ja akvatooriumi, et
sellele elu sisse puhuda.

"Mina plaanin sadamat arendada oma finantseeringutest ning erinevatefondide abiga," selgitas avamerepurjetaja oma kapitali.
Tamme sõnul toob ta tegevus kasu kogu Läänemere mereturismi arengule,kuna ta juba on EAS-ist saanud toetust turunduse ja kommunikatsiooni peale. Mis puudutabranna-ala avamist, siis sellest saavat kasu kõik - linn, Sailinvest,
BLRT, mereturistid ja linnakodanikud.


Septembris avatavas väikelaevasadamas on kohti pea poolesajale laevale, järgmise hooaja investeeringud toovad juurde 150 kaikohta. Jahisadama lahutamatuks osaks saab kultuuri lootsimine mööda merd - Nargen Festival toimub Noblessneri Valukojas. Samuti plaanib Sailinvest turismi arendada rahvusvahelisi purjetamisvõistlusi sisse tuues. Nii toob näiteks Volvo Ocean Race, mis sel suvel Eestist mööda purjetas, tavaliselt peatuspaika kahe nädala jooksul pool miljonit turisti.

Probleeme teevad sadamatele ja muudele ranna-ala rajatistele kiirlaevade lained. Jaanus Tamme hinnangul uhuvad need lisaks praeguste rajatiste purustamisele ka tulevased 18 miljonit lihtsalt merre: ”Kui see kihutamine jätkub, siis surevad Tallinnas kõik väikesadamad välja ja linn ei saa oma plaanitud Kalasadamat arendada. Pirita muul peab küll mõned aastad veel vastu, aga kui sealt varsti suurte laevade lained üle käivad, siis ega nende kaidel pikka pidu ei ole.”

Lisakulutused veealuste struktuuride kindlustamiseks esitavad Tammele paraja väljakutse, kuigi saaks ka teistmoodi: „Head näited on Helsingi ja Stockholm, kus suured reisilaevad ja väikejahid saavad koos eksisteerida, samuti on rannikud täis väikesadamaid, mida hoitakse. Meil on kaks saart ja neis kummaski pole varsti võimalik silduda. Odavam on vast laeva kiirust piirata kui lainemurdjaid ehitada,” nentis Tamme, kellel on oma sadamas 30 000 ruutmeetrit akvatooriumi.

Naabermaad väärtustavad oma rannaala hoopis teisiti - piiravad laevaliikluse kiirust. Boonusena naudivad reisijad ranna-äärse mereelu vaatamist ning purjetamisel-kalapüügil on võimalik areneda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2009, 08:52
Otsi:

Ava täpsem otsing