Islami panganduse TOP 100 varad kasvasid 66%

31. august 2009, 21:11

2008. aastal kasvasid juhtivate islami
tavasid järgivate pankade varad 580 miljardile dollarile võrreldes eelneva aasta
350 miljardiga, kuigi Lääne finantsinstitutsioonidele oli sama aasta
katastroofiline.

Islami pangad kasvasid jätkuvalt mõõdult ja väljapaistvuselt, kirjutas Asian Banker Researchi äsjase uuringu toel täna Arab News. Viimase aastakümne jooksul on islami pangandus kasvanud stabiilselt üle kümne protsendi aastas, eelmise aasta number on sel taustal tähelepanuväärne.

TOP 10 jäi 2007. aastaga võrreldes suures osas samaks, esikohal on Iraani Bank Melli ja teisel kohal Saudi Araabia Al-Rajhi Bank. Esikümnes on üldse seitse Iraani panka. Esisajas on neid 12 ja nende varad moodustavad selle omadest 40%. Teise ligi 40% annavad kokku ligikaudu võrdsetes osades Araabia Ühendemiraadid, Malaisia, Saudi Araabia ja Kuveit. Ülejäänu jaguneb kümne riigi vahel.

Reitingut tuleb siiski võtta teatud reservatsiooniga. Londoni The Bankeri islami pankade vaatluse kohaselt tuleks Iraani pangad välja jätta, kuni nende staatus pole selgelt kindlaks määratud. Näiteks Bank Melli pole asutatud islami pangana, ei nimeta end nii ka ise ning tegeleb ka nn riba-pangandusega (riba tähendab sõna-sõnalt kasvama, sisuliselt tähendab see intressi raha väljalaenamisel, orienteeritust kasumi teenimisele lihtsalt kapitali väljalaenamise arvelt – toim.).

Iraani finantsjärelevalve on tõdenud, et sealne pangandussüsteem ei baseeru islami pangandusel hoolimata mõistesegadusest, mida põhjustab riigis toimunud nii-öelda islamirevolutsioon. Samuti kaasavad Iraani pangad vahendeid riba põhimõttel rahvusvaheliselt finantsturult ega ole välja lasknud omaenda sukuke (sukuk – islami vaste võlakirjadele. Fikseeritud intress ei ole lubatud, raha omanik teenib muul viisil – toim.).

Vaatamata Iraani pankade suurusele on Saudi Araabia omad uuringu kohaselt palju kasumlikumad, märkis Arab News, mis ilmub ise Saudi Araabias. TOP 100 kuuluvad kolm Saudi panka annavad 19% vaadeldud pankade kogukasumist. Tipus on 1,74 miljardi dollarise puhaskasumiga Al-Rajhi Bank, teisel kohal oleval Kuwait Finance House'il on see ligi kolm korda väiksem, Iraani edukaimal Bank Tejarat'l viis korda väiksem.

Uuring rõhutas, et praeguseks ajaks ei pruugi Bank Melli olla enam suurim, kuna näitas 2008. aastal nullkasvu. Selle põhjus võib olla panga varade külmutamine Euroopa Liidu poolt, eelneva aasta 40% edumaalt reitingus järgmise ees kahanes see neljale protsendile. Arvestades Al-Rajhi Banki 32%st kasvu samal ajal ületab ta tänavu varade mahult Bank Melli.

Islami pangandustavad määrab õigussüsteem šariaat ja need erinevad läänelikest oluliselt. Intressi küsimine ega maksmine pole lubatud, pangad teenivad kasumi näiteks protsendina laenurahaga tehtava äriprojekti kasumist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. August 2009, 21:11
Otsi:

Ava täpsem otsing