CV-Online ei nõustu CV Keskusega: tööpakkumiste arv ei suurene!

07. oktoober 2009, 14:50

Viimase nädala jooksul on meediasse jõudnud
uudised sellest, et tööpakkumiste hulk on kiiresti kasvama hakanud, kirjutab
CV-Online´i turundusjuht Raimo Matvere ettevõtte kodulehel.

Järgneb väljavõte kodulehelt.

Loomulikult on see peaaegu parim võimalik uudis, mis tänases majandussituatsioonis meediasse võiks jõuda. Oi, kuidas ka meie tahaks seda kinnitada… aga ei tihka.

Mida faktid näitavad?
Jälgides regulaarselt CV-Online`i, teiste tööportaalide ning ka töötukassa pakkumiste arvu, ei saa selget tõusutrendi kinnitada. Me ei soovi kuidagi inimeste lootustele kriipsu peale tõmmata, küll aga vältida põhjendamatut ootuste õhutamist. Samuti mitte konkurentidele halba valgust heita. Kui uute tööpakkumiste hulk tõesti on kõvasti kasvanud, on see erakordselt tervitatav. Kommentaarid, omapoolsed analüüsid, täpsustused on kommentaarides teretulnud. Eriti personali valdkonna asjatundjatelt.

See, et CV Keskus annab teada märgatavast tööpakkumiste hulga kasvust, on mõneti üllatav, sest see ei kajastu kuidagi aktiivsete tööpakkumiste hulga kasvus portaalides. Tööpakkumiste arv on avalikult kõigile kättesaadav igas tööportaalis. Nii CV-Online`is kui CV Keskuses avaldatud aktiivsete tööpakkumiste hulk on enamuse käesolevast aastast kõikunud olenevalt nädalast 600-750 vahel.

Mõlemal portaalil on mõningatel headel hetkedel kerkinud pakkumiste arv ka üle 800 ning raskematel hetkedel langenud alla 600. Augustisse-septembrisse need käesoleva aasta tipphetked ei jäänud. Ka Töötukassa poolt vahendatavate tööpakkumiste hulk püsib juba kuid 300-400 vahel, suvel oli nende pakkumiste hulk isegi mõnevõrra suurem kui täna.

Toon kokkuvõtvalt välja mõningad järeldused, mis tööpakkumiste hulga muutustele otsa vaadates ning ettevõtetega suheldes on tekkinud.

Mitte kõige rõõmustavamad uudised tööturult
1. Töökuulutuste üldhulk Eestis tööportaalide ja Töötukassa kuulutuste hulga põhjal ei näita selgelt tõusutrendi. Nende hulk on kõikunud üles-alla ning pragu pole pakkumiste hulk sugugi aasta kõrgeim.

2. Hetkel ei näe me väga selgelt tõukejõudu, mis võiks tööpakkumiste hulka kiiresti lähiajal kasvatada. Mõõdukat tõusu me perioodil oktoober 2009 – veebruar 2010 siiski juba ootame.

3. Sisuliselt püsib vabade töökohtade hulk hetkel nö loomuliku töötajate liikuvuse tasemel ehk uusi töökohti luuakse juurde vähe. Värbamisvajadus tekib emadus-isaduspuhkusele minemise, pensionile siirdumise, välismaale kolimise, omal soovil lahkumise jms pinnalt.

Head uudised tööturult
1. Majanduskriisi tõttu kõvasti koondamisi läbi elanud valdkondades ehitus/kinnisvara, teenindus ja tootmine/töötlemine on tööpakkumiste hulk tõesti viimastel kuudel kasvama hakanud. September-oktoober vs jaanuar-veebruar on pakkumiste hulk 15-25% kasvanud.

2. Välismaiste ettevõtete aktiivsus Eestis töötajate leidmise vastu (töökohaga Eestis) näitab meile tehtud pöördumiste põhjal samuti õrnalt tõusutrendi.

3. Käisime septembris koos Pärnu Konverentsidega maakondlikel juhtimiskonverentsidel. Ettevõtjatega rääkides jäi kõlama positiivne noot – hakatakse taas investeerima ning lähima 3-6 kuu jooksul plaanitakse uusi töötajaid värbama hakata. Seda ka muuhulgas näiteks puidutööstuses ja põllumajanduses.

4. Heal tasemel erioskustega spetsialistidel ei ole ka täna kaelamurdvalt keeruline tööd leida. Eriti tehnilistel aladel.

5. Pea iga päev jõuab CV-Online`i töötajate kõrvu uudiseid mõnest sõbrast, sugulasest, tuttavast, kes on otsustanud ise ettevõtjaks hakata ja töötusest nii välja rabeleda. Kiiduväärt samm! See on üks eeldus, et kunagi need uued ettevõtjad ka lisajõudu vajavad.

Uus või uuendatud töökuulutus?
Kindlasti tekkis lugejatel küsimus, et miks tööpakkumiste hulga kasvu osas on nii erinevad nägemused? Püüan lõpetuseks tuua ühe võimaliku põhjuse. Statistika tegemisel tekib alati küsimus metoodikast.

Teatud ajahetkel aktiivsete tööpakkumiste arv ei kajasta kindlasti seda, palju uusi unikaalseid pakkumisi ühes kuus tööportaali lisandub. Aus info on selline, et CV-Online`i puhul ei saa me statistikas eristada uut lisatud töökuulutust ja uuendatud töökuulutust. Tehnilistel põhjustel arvestatakse nii päris uut kui uuendatud kuulutust nö “uuena”. Aluseks on viimane töökuulutuse muutmise ja uuesti salvestamise kuupäev.

Tööpakkujad üldiselt muudavad ja täiendavad ning salvestavad oma töökuulutust töökonkursi perioodil mitu korda, et tööpakkumiste nimekirjas ettepoole pääseda kui “uus”. Selline süsteem toimib nii CV-Online`i kui CV Keskusesse tööpakkumise sisestamisel ning nende uuendamisel.

Või kuidas tegelikult on?
Kui kuu lõikes meie oma portaali uute pakkumiste statistikat vaatame, siis sisaldabki see päris uusi (nt septembris) lisatud pakkumisi ja uuendatud pakkumisi (nt augustis avaldatud kuulutus, mida 10. septembril uuendati). Julgeks väita, et samal viisil kajastuvad uuendused statistikas ka teistes portaalides. Vastupidist väited, selgitavad kommentaarid on väga teretulnud.

Töökuulutuste uuendamine töökonkursi ajal võib olla tõepoolest kasvanud, sest töökonkursside õnnestumiseks on tarvis tööotsijate seas praegu hästi silma paista, et võimalikult paljudele hea potentsiaaliga tööotsijatele silma jääda. On ju tööotsijate hulk väga suur ja keerulisemate ametikohtade täitmiseks ei olegi tippspetsialisti töötute suurest hulgast leida väga lihtne.

Niisiis – oleme mõõdukalt optimistlikud, kuid hoiduksime hetkel “hurraa”-hüüetest, et tööpakkumiste hulk kasvab mühinal. Kindlad faktid selleks puuduvad. Äge, tihe, asjatundlik diskussioon on teretulnud – ole sa siis tööotsija, personalispetsialist või tööportaali esindaja!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. October 2009, 14:55
Otsi:

Ava täpsem otsing