Kõige tähtsam oli see, et möödunud aasta sügiskuudel olid meie toodete hinnad maailmaturul väga kõrged. 86 protsenti toodangust läheb ekspordiks. Gaasi hind oli meile kaks ja pool korda madalam kui Eestis üldse.
Kuidas käive ja kasum tänavu mullusega võrreldes muutuvad?
Sellel aastal ei ole meil mingit kasumit, sest iga kuu saab Nitrofert 14 miljonit krooni kahjumit. Ei näe, et tehas käivituks, sest hinnad ei ole veel päris need, mida tahaks. Sisseostetavate teenuste hinnad on Eestis kõvasti tõusnud. Eesti Gaas tõstis gaasi transportimise hinda ja samuti on oma teenuste hindu tõstnud Viru Keemia Grupp. Seega hind on praegu kehv ja me ei näe võimalust praegu tehast käivitada.
Oli ooteperiood, kus vaatasime, kas keegi laseb oma hindu alla, seda aga ei tehtud ning nüüd on Nitroferdi tehasel selline periood, et valmistume tehase säilitamiseks. Katalüsaatorid, keemilised ained ja seadmed tuleb säilitada. Inimesed on kõik tööl ja valmistavad tehast talveks ette, et oleks, millega edasi töötada kohe, kui tuleb soodne periood.
Mis toimub Eesti majanduses järgmisel aastal - algab kasv, jätkub langus või stabiliseerume samal tasemel?
Valitsus lubab küll, et läheb kõik paremuse poole aga mina seda ei näe. Mina näen, et tööpuudus on praegu nii suur, et 2010. aastal helget tulevikku veel ei tule.
Kui töötute arv hakkab vähenema, mitte ainult tööturuametis arvel olevate oma, vaid reaalselt, siis on näha, et asjad hakkavad paranema. See on üks tähtsamaid näitajaid. Meie pole kedagi koondanud ja tööturuametisse saatnud. See raha, mis olid investeeringuteks planeeritud, läks tehase säilitamiseks ja töötajate palkadeks. Palk on küll 20 protsenti väiksem, aga inimestel on töökoht alles. Koondamisplaane praegu ka ei ole.
Kuidas firma edukalt majanduslangusest välja juhite?