Soome ekspert: Balti riikide suhtelised eelised on kadumas

04. november 2009, 20:28

Kõigi Balti riikide suurim probleem on
liiga väike tööstussektor, samuti on nende riikide suhtelised eelised viimaste
aastatega kiiresti kahanenud, analüüsib Põhjamaade investeerimispanga NIB juht
Johnny Åkerholm tänases Kauppalehtis.

Iseseisvumise järel läksid Balti riigid kiiresti üle turumajandusele. Kiiresti loodi vajalik seadusbaas ning ka kulude tase oli tööliste oskusi arvestades soodne. See kõik oli investoritele väga ahvatlev.

“Enam kulude tase nii soodne ei ole ning nende suhteline eelis teiste uute ELi riikidega võrreldes on läinud,“ ütles Åkerholm. Eelistest on järel ehk vaid paindlikkus ning asjaolu, et tööjõud on suhteliselt hästi koolitatud, leiab Soome majandusekspert.

Åkerholmi arvates peaksid Balti riigid praegu oluliselt enam panustama oma suhteliste eeliste tugevdamisele.

„Balti riikide majanduspoliitikas on tehtud palju tööd valuutakursi säilitamiseks ja euro käibelevõtu ettevalmistamiseks. Need on olulised asjad, kuid sellest ei piisa. Oluline on saada varakult investeeringuid, mis loovad uusi töökohti ning mille abil makstakse tagasi viimaste aastate kiire kasvu ajal võetud võlad," ütles ta.

Ühtlasi kannustab Åkerholm Balti riike looma ühist turgu, mis oleks investoritele atraktiivsem.

„Kõik uuringud näitavad, et turu suurus on investorite jaoks üks olulisemaid tegureid. Hiinasse ei lähe firmad samuti selle pärast, et see äriajamiseks hõlbus riik on, vaid ikka suure potentsiaalse turu pärast,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. November 2009, 20:28
Otsi:

Ava täpsem otsing