Silvia Viidik • 11. november 2009 kell 21:00

Üksiku karuna tõusumöllus?

Aktsiaturud on oma märtsikuisest madaltasemest teatavasti praeguseks kerkinud mis kole ning ka valjuhäälsemad arvamused korrektsioonist on vaikima sunnitud.

Kui päris aus olla, siis sisimas usun langust minagi, ja olen uskunud juba mõnda aega. Aga mida pole, on see õnnetu kauaoodatud langus.

Forbesi rikaste edetabeli 289. koha hõivanud miljardär ja Fisher Investments nõukogus 35 miljardit dollarit valvav Kenneth Fisher usub USA aktsiaindeksi S&P 500 enam kui 25protsendilist kerkimist juba veebruariks. Ta usub suurriigi majanduse kiirele paranemisele ja panustab, et pulliturg peab jätkuma, kuna enne seda oli niivõrd laiahaardeline karuturg.

Ka Fitch Ratings riiklike reitingute juht David Riley peab muret mullide tekkimisest eeskätt USA aktsiatesse ja muudesse varadesse üsna enneaegseks ning usub, et varade hindasid elavdada püüdvad ametkonnad ei ole asju veel ülekäte lasknud.

Kui tõusuhüüetest veel vähe, siis ka Morgan Stanley avaldas sel nädalal raporti, milles usub arenevate turgude aktsiate kerkimist järgmise aasta lõpuks praegusest 25 protsenti kõrgemale. Sel juhul oleks tegemist piirkonda iseloomustava MSCI arenevate turgude indeksi kõige järsema kaheaastase ralliga alates 1989. aastast. Seda peaks toetama üleilmsete aktsiafondide suuremad toetuspunktid arenevas piirkonnas.

Aasia ja arenevate turgude strateeg Jonathan Garner prognoosib piirkonna kasumite kasvuks lausa 40 protsenti ning pidas kaalukamaiks Hiina turgu. Eelistatuim sektor oleks energia.

Panga soovide nimekirja kõige lõpust võib leida Lõuna-Aafrika ning sektoritest telekomid ja kommunaalid. Ka tehnoloogiaettevõtted hindas Garner pisut alla, viidates kasvanud hinnatasemetele ja valdkonna tundlikkusele intressimäärade muutumise suhtes.

Nagu mu kolleeg mõned päevad tagasi kirjutas - kas liiga ühehäälsed tõusuhõisked ei tähenda hoopis peatset üllatuslikku kukkumist?

Võib muidugi olla, et skeptilised teevad kärbsest elevandi ja seetõttu jäävad suurest rahast ilma, aga võib ka olla, et just sellepärast ei kasva kaotused ülemäära suurteks.

Hetkel kuum