Arumäe: sisetarbimisel ainukesena nokk allapoole

Kadrin Karner 12. november 2009, 13:00

Kolmanda kvartali jooksul on tööstustoodang püsinud stabiilne, sisetarbimine olnud jätkuvalt languses ning ekspordis uut tõusu veel toimunud pole, ütles SEB analüütik Ruta Arumäe makromajanduse oktoobri ülevaates.

Samas avaldas Arumäe lootust, et suure tõenäosusega sai oktoobris täidetud Maastrichti inflatsioonikriteerium.

Kuigi reaalnäitajates analüütik veel suunda üles poole ei näe, on jooksev majandusaktiivsuse indeks ja seda ette prognoosiv indeks pöördunud tõusule. „Jooksev indeks on tõusnud kolm kuud, näidates paranemist kolmanda kvartali jooksul. Ettevaatava indeksi madalaim punkt jäi septembrisse ning prognoosib edasiseks majandusolukorra paranemist,“ kirjutas Arumäe ülevaates.

Aastaseks SKP languseks ootab analüütik umbes -15 kuni -15,5%. Eesti Pank pakkus oma sügisprognoosis selleks numbriks -14%.
Tööstustoodang püsis kolmandas kvartalis samal tasemel, kui eelmises kvartalis, samal ajal kui jaekaubanduses langus süvenes, olles III kvartalis -17,2% võrreldes II kvartali – 13.7%-ga.

Ekspordihindades rääkides nentis Arumäe, et hindade langus on lakanud ning asendunud kerge tõusuga  alates juunist, näidates positiivset signaali eksportijatele. „Võrreldes eelmise kuuga on ekspordihinnad suurenenud keskmisest enam toiduainete ja jookide tööstuses, kummi- ja plasttoodete ning metalltoodete tootmises. Võrreldes eelmise aasta tasemega on ekspordihinnad alates juunist püsinud enam kui 5% allpool, mille võrra on oma konkurentsivõimet välisturgudel parandatud,“ kirjutas analüütik.

Tarbijate kindlustunne jätkas ka oktoobris paranemist ja üsna kiirel sammul, mis on sisetarbimise jaoks positiivne uudis. Ettevõtete kindlustunne on Arumäe sõnul paranenud kõigis sektorites.

Tööstuses on uued tellimused suurenenud ning ekspordimahtudes oodatakse kasvu aasta teisel poolel, kuigi eksporttellimuste arv kuigi palju tõusnud ei ole. Jaemüügi ettevõtted hindasid jooksvat majandusolukorda oktoobris halvemaks kui augustis -septembris, kuid ootused tuleviku kohta on aina paranenud ning kavatsus uute tellimuste esitamiseks suurenenud, kirjutas analüütik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. November 2009, 13:00

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing