EVEA juht: töötukassa ja ettevõtete koostöö olgu parem

Virge Haavasalu 12. november 2009, 16:25

Töötukassa ja ettevõtted peaksid tegema senisest tihedamat koostööd, leidis väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsiooni (EVEA) tegevjuht Kersti Kraas.

"Töötukassa ja ettevõttegruppide vahel peaks olema natuke parem koostöö. Võimalik, et ka töötukassa ja töötute vahel," märkis ta ja lisas, et mida rohkem ning tihedamalt koostööd tehakse, seda parem on tulemus.

Kraasi sõnul pole töötukassa poolt töötajate vahendamine tööandjatele väga efektiivne. "Teadupärast töökohti on hästi vähe ja töö tahtjaid hästi palju, aga sugugi kõik kohad ei liigu töötukassa kaudu," tõi ta ühe põhjusena. Samas tõdes Kraas, et ilmselt ei peagi kõik töökohad liikuma läbi töötukassa.

Kui võtta, et töötukassal on tuhat töökohta ja sada tuhat töötut, siis proportsioon on paigast ära, leidis ta. "Töötukassa kaudu peaksid tööd leidma mitte ainult mustatöölised, kuna praegu on ka palju värskelt koolilõpetajaist noori, kes pole kunagi tööle saanud ja kellest kõik kindlasti ei lähe Maximasse kassapidajaks," lisas Kraas.

EVEA juhi hinnangul võiks töötukassa muutuda paindlikumaks ja aktsepteerida inimeste olemasolevaid teadmisi, näiteks kõrgkoolis läbitud ettevõtluskursust. Teiseks võiks töötukassa hakata aktsepteerima ka EVEA pakutavaid koolitusi ja nõustamisteenuseid, kuna hetkel peab töötuks jäänud inimene ootama mõnel juhul kuus kuud, et pääseda töötukassa koolitusele.

"Usun, kui mina jääksin täna töötuks ja läheksin töötukassasse, mis oleks minu jaoks suhteliselt naeruväärne, kui peaksin kuus kuud ootama, et saada koolitusele, kuidas hakata ettevõtjaks," rääkis Kraas.

"Kui töötukassa hakkaks senisest rohkem töötutega suhtlemise asemel tööandjatega suhtlema, võib-olla oleks see efektiivne," uskus Kraas. Vahest pole töötukassal piisavalt vahendeid, et tegeleda kõikide töötusest tulenevate probleemidega? Kuna pärast liitumist tööturuametiga on töötukassa oma jõudusid mitmekordistanud, siis Kraas seda väga ei uskunud. "Võimalik, et struktuur peaks olema veel suurem," oletas ta.

Selge on Kraasi sõnul see, et raharessurss on piiratud, aga kuidagi peaksid need asjad paika loksuma. "Meil on ju endiselt suhteliselt palju eratöövahendusbüroosid, mille kaudu inimesed ka tööd leiavad. Vahel võiks ka seda ressurssi kasutada," pakkus ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. November 2009, 16:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing