ÄP fototoimetus • 2. detsember 2009 kell 21:00

Riigi dividendiisu vabandab masu

Äripäeva seisukohast on dividendide väljavõtmine ettevõttest, mil on väga suur investeerimisvajadus, lühinägelik samm. Seda võib teha vaid erandkorras väga pakilisel vajadusel.

Eestis on mitu suurt ettevõtet, mis teenivad head raha, aga ettevõtete endi jaoks "sõelale" eriti midagi ei jää - omanikud viivad teenitu dividendidena välja.

Ettevõtte kasumlikkuse säilitamiseks-suurendamiseks hädavajalike investeeringute tegemiseks vajaminev raha tuleb kas kallilt sisse laenata või tarbijailt sisse kasseerida, teenustelt/toodetelt kõrgemat hinda küsides.

Enamjaolt on tegu riigi ettevõtetega, kel investeeringuvajadus suur. Riigi peamine eesmärk peaks olema lasta ettevõtteil areneda, et need püsiksid konkurentsivõimelised ning suudaksid pakkuda kvaliteetset teenust/toodet.

GILD 100 ehk väärtuslikemate ettevõtete edetabelist leiame üheksa ettevõtet (sh küll ka Eesti Telekom), mis tervikuna või osaliselt on riigi omanduses, seejuures Eesti Energia on pingerea tipus. GILD Bankersi juhtiv partner Rain Tamm nimetas seepeale riigi Eesti suurimaks ja edukaimaks ettevõtjaks.

Pingerea järgi peaks kõik hästi olema. Ettevõtete argipäev näitab aga midagi muud.

Võtame näiteks Eesti Energia - riikliku monopoli. Ettevõte ehitab õlitehast, uusi katlaid, investeeringukavas on sisuliselt uue elektrijaama rajamine, panustamine taastuvenergiasse, ka tuumajaam, kaasalöömine Soome ja/või Leedu tuumajaamas… Ehk räägime kümnetest miljarditest. Eesti Energia teenib hästi, aga raha jookseb dividendidena riigi tasku. Rahavajaduse rahuldab Eesti Energia laenuga või hinna tõstmisega tarbijaile. Aga: 1. jaanuaril tõuseb elektriaktsiis, aktsiis läheb riigile. Elektri hind tõuseb 1. märtsil majapidamistele umbes kümnendiku, raha läheb jaotusvõrgule.

Teine näide. Tallinna Sadam (GILDi edetabelis 9. kohal). Riik võttis ettevõttest dividende 419 miljonit ja nüüd laenas ettevõttele investeeringuiks 800 miljonit.

Kolmas näide. Tallinna Vesi (10.) on eraomanduses, ent omanikud käituvad riigiga sarnaselt. Seitsme aastaga on nad ettevõttest dividendidena välja võtnud ligi miljardi. Ettevõtte kvartalikasumid liiguvad 100 miljoni piires, vee hind kerkib ja Tallinna linn kiidab takka, aga ettevõtet erastades lubatud investeeringud pole siiamaani tehtud. Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul käitutakse sedasi veel kusagil Aafrikas.

Eesti riigi prioriteet on praegu võtta euro kasutusele 2011, ka dividendid lähevad selle heaks - riigi käik seega paratamatu. Edaspidi tuleb riigi dividendiisu siiski vähendada. Ent kuskilt tuleb praegu järele anda, nt lükata edasi mõni investeering. Muidu jõuame absurdini: riik pitsitab ettevõtet, ettevõte tarbijat... sisuliselt riik pitsitab riiki. Tallinna Veele tuleb aga lihtsalt päitsed pähe panna - allutada konkurentsiameti kontrollile.

Autor: ÄP

Hetkel kuum