Tarvo Vaarmets • 3. detsember 2009 kell 21:00

Seda profid ostavad

Investeerimisässad näivad uskuvat, et börside ülesliikumine jätkub. Nimelt on riskifondid oma aktsiapanuseid suurendamas ja seda väikeinvestorite arvel.

Võiks arvata, et professionaalsed investorid oskavad olukorda ja majanduse väljavaateid paremini hinnata kui väikeinvestorid, kes igapäevaselt investeerimisega ei tegele ja keda tihtipeale mõjutavad oma investeerimisotsuste tegemisel ka emotsioonid. Riskifondide optimistliku vaate poolt räägib see, et USA keskpank on intressid pea olematuks lükanud ja lubanud need sinna mõneks ajaks ka jätta.

See tähendab rohkem raha, mis omakorda tähendab rohkem nõudlust ja kallimaid hindu. Väikeinvestoreid segab aga tihtipeale psühholoogia - nad jäävad olnusse liiga kinni, vaatavad taha ja hetke, mitte ette. See tähendab, et hiljutine paanika ja hirmumeeleolu halvab neid endiselt, mistõttu ollaksegi ettevaatlikud ja pigem müüakse kui ostetakse. Tavajuhul saavad väikeinvestorid oma kindluse tagasi siis, kui tsükkel hakkab uut tippu tegema.

Seega paeluvad väikeinvestoreid praegu rohkem investeerimisvõimalused, mis toovad raha sisse aktsiate hindade languse korral. Sellistesse avatud fondidesse oli oktoobri lõpu seisuga sel aastal sisse voolanud rekordiline summa, kaks korda rohkem kui eelmise suurvoolu ajal 2006. aastal. Uute tasemeteni jõudmisele on muidugi kaasa aidanud ka turu langusele panustavate investeerimisvõimaluste suurenemine.

Samal ajal kasvatasid riskifondid Goldman Sachsi andmetel selle aasta kolmandas kvartalis oma aktsiaosalusi viiendiku jagu ehk 604 miljardile dollarile, lühikesi positsioone oli neil 363 miljardi dollari eest. Seda hoolimata faktist, et S&P 500 aktsiad kauplevad keskmiselt juba 22kordsetel ajaloolistel kasumitel. Riskifondide investeeringud võtavad omale 3,8% USA suuremaid ettevõtteid koondavast Russell 3000 indeksist. Tegemist on kõrgeima osakaaluga sel aastal.

Samas ei ole riskifondide julged ostud päris üheselt mõistetavad, sest nende ingliskeelsest nimest (hedge funds) tulenevalt maandavad nad ka oma ostude riske. Morgan Creek Capital Managementi presidendi Mark Yusko sõnul ostavad riskifondid küll aktsiaid kokku, kuid samas ka müüvad neid lühikeseks ja ostavad müügioptsioone rekordkogustes. Sellise strateegia tulemusena näitasid riskifondid märtsis lõppenud suure kukkumise ajal ka oluliselt väiksemaid kaotusi kui S&P 500 indeks. Seega ei tasu riskifondide hoogsamast ostmiselt liiga hasarti minna, kuigi ühte see siiski näitab - riskiisu kasvu, ja see võiks viidata professionaalsete investorite kindlamaks muutunud visioonidele.

Bloombergi abiga saame pilgu heita ka mõnele konkreetsele aktsiale, mida riskifondide juhid viimasel ajal atraktiivseks pidanud.

Rämpslaenudest alguse saanud kriisist miljardeid teeninud riskifondi Paulson & Co juht John Paulson on panustamas näiteks Bank of Americale, märkides oma eelmise kuu investoritele saadetud kirjas, et ootab tänu mahakirjutamiste vähenemisele nimetatud aktsia väärtuse kahekordistumist järgmise paari aasta jooksul. Christofferson Robb & Co's leiba teeniv Brad Golding, kelle juhitud riskifond CRC Financials Opportunities tegi oma eelmise aasta 109%protsendilise tootlusega silmad ette valdavale osale konkurentidele, on ostnud aga alla omakapitali kauplevat Oppenheimer Holdingsi aktsiat.

Kui üldisemalt vaadata, siis Goldman Sachsi uuringu kohaselt on riskifondide lemmikaktsiateks praegu Pfizer, Bank of America ja Apple. Neile kolmele on heldelt ostusoovitusi jagamas ka analüütikud.

Hetkel kuum