Korruptsioonist teavitajad vajavad suuremat kaitset

Kadrin Karner 11. detsember 2009, 08:48

Korruptsioonist teavitajate kaitse peaks olema Eestis paremini korraldatud, et anda üks täiendav võimalus korruptsiooni tõrjumiseks, selgus ühingu Korruptsioonivaba Eesti rahvusvahelisest uuringust.

„Eesti inimesed ei ole väga altid teatama seaduserikkumistest, kuna ühiskondlik suhtumine sellisesse teavitamisse on paraku negatiivne,“ ütles ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liige Asso Prii pressiteates.

Kümmet Euroopa riiki, kaasa arvatud Eesti, puudutavast uuringust tuli veel välja, et korruptsioonist teavitamist puudutavad sätted keskenduvad Eestis vaid avalikule sektorile ning on erinevate õigusaktide vahel laiali jaotatud, mis seab ohtu õigusselguse.

9. detsembril toimunud ühingu ümarlaual osalenud nõustusid, et meditsiinisektoris peituvad ohud, mis soodustavad korruptiivsete ilmingute teket. „Tervis on inimestele kõrgeima väärtusega hüve ning ühiskond on usaldanud arstidele väga kaalukate meditsiiniliste otsuste tegemise ja elluviimise, mistõttu on tervishoiteenuste pakkumisel kõrgendatud risk korruptiivsete suhete arenemiseks,“ ütles Andres Soosaar Tartu Ülikooli tervishoiu instituudist. „Praegusel hetkel peitub suurim reserv arstide korruptiivse käitumise ohjamiseks nende professionaalsete kogukondade eneseregulatsioonis,“ lisas ta, viidates meditsiinisektori ühenduste eetikakoodeksitele ja headele tavadele.

Teavitamissüsteemi loomine tervishoius on meetmena ette nähtud valitsuse korruptsioonivastases strateegias ning selle elluviijaks on määratud sotsiaalministeerium.

Praegu on loomisel avaliku teenistuse eetikanõukogu, mis hakkab tegutsema rahandusministeeriumi haldusalas. „Eetikanõukogu üheks ülesandeks saab olema ka ametnikueetika tugevdamine ning ametnikele väärkäitumisest teavitamise vajaduse rõhutamine,“ ütles Anneli Sihver Riigikantseleist.

Ühing Korruptsioonivaba Eesti esitas ümarlaual justiitsministeeriumile ettepaneku võtta juhtroll, selgitamaks välja need valdkonnad, kus väärkäitumisest teavitamise süsteemi loomine on vajalik, kaasates katusorganisatsioone nagu Arstide Liit, Tööandjate Keskliit jt. 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. December 2009, 08:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing