Täna jõustunud makseasutuste ja e-raha asutuste seadus reguleerib makseteenuste pakkumist, teenuse osutajate tegevust ning nende üle järelevalve teostamist.
"Uus seadus põhineb Euroopa Liidu vastaval direktiivil. Selle eesmärgiks on rakendada ühtsed reeglid makseteenuste osutamisele, suurendades samas klientide õigusi ja võimalusi. Seaduse rakendamisega peaks kaasnema suurem konkurents makseteenuste turul, mis omakorda õhutaks tõhusamat ning innovaatilisemat teenusepakkumist,“ kommenteeris rahandusministeeriumi finants- ja maksupoliitika asekantsler Veiko Tali.
Seaduses täienevad ka makseteenuste pakkujate kohustused. Kliendid peavad saama infot tasude kohta, lepingu sõlmimise ja ülesütlemise kohta jne. Samuti muutub täpsemaks see, et kuidas ja mis kujul saab klient maksejuhised maksete sooritamiseks anda või neid vajadusel katkestada. Ka muudetakse makseteenuse lepingu muutmise ja ülesütlemise norme tarbijate huvides selgemaks ja arusaadavamaks. Samuti tuleb pankadel ja teistel makseteenuse pakkujatel teavitada kliente olulistest muudatustest senise ühe kuu asemel kaks kuud ette.
"Kuigi eelmisel aastal Euroopa Komisjoni poolt läbiviidud uuring hindas pangateenuse hindade läbipaistvuse Eestis paremaks kui Euroopa Liidu liikmesriikides keskmiselt, suureneb klientidele teavitamise tõhusus tulenevalt uuest regulatsioonist veelgi. Ka on hea meel tõdeda, et suuremad teavitamise nõuded laienevad panga klientidele kogu Euroopa Liidus sõltumata sellest, millises liikmesriigis klient pangateenust kasutab," märkis Eesti Pangaliidu tegevdirektor Katrin Talihärm.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Uues seaduses kehtestatakse eraldi reeglid makseasutuste asutamisele ning nende tegevusele. Makseasutuste all peetakse silmas pankadele alternatiivi pakkuvaid ettevõtjaid, kelle vahendusel saavad erasikud ja ettevõtjaid teostada rahalisi makseid. Kui Finantsinspektsioon teostab täna juba järelevalvet pankade üle, siis hakkab ta seda tegema ka makseasutuste üle.
Täna tegutsevatel pankadel ja muudel makseteenuste pakkujatel on aega oma tegevuse kooskõlla viimiseks uue seaduse nõuetega neli kuud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!