• OMX Baltic−0,08%302,85
  • OMX Riga0,05%869,91
  • OMX Tallinn−0,29%1 989,15
  • OMX Vilnius0,16%1 197,64
  • S&P 500−0,07%5 659,91
  • DOW 30−0,29%41 249,38
  • Nasdaq 0,00%17 928,92
  • FTSE 1000,27%8 554,8
  • Nikkei 2251,56%37 503,33
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%92,8
  • OMX Baltic−0,08%302,85
  • OMX Riga0,05%869,91
  • OMX Tallinn−0,29%1 989,15
  • OMX Vilnius0,16%1 197,64
  • S&P 500−0,07%5 659,91
  • DOW 30−0,29%41 249,38
  • Nasdaq 0,00%17 928,92
  • FTSE 1000,27%8 554,8
  • Nikkei 2251,56%37 503,33
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,89
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%92,8
  • 22.01.10, 06:05
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tavid ja Sampo mässiti rahapessu

2007. aastal lähetatakse Tavidi Nordea Pangas asuvale kontole 45 miljonit krooni. Raha paneb teele ettevõte nimega Stern Treid LLC, mille üks omanikest Juri Kasjanov on praegu Bulgaarias uurimise all ühes suurimas rahapesuskeemis osalemise süüdistusega.
Kasjanovi ettevõte on sõlminud Tavidiga finantsteenuste lepingu, mille alusel laekub Tavidi kontole nelja kuu jooksul makseid enam kui 200 miljoni krooni eest. Eesti tuntud valuutavahetusfirma on järjekordselt sattunud rahapesijate "tööriistaks".
Esimest korda oli Tavid mässitud rahapesuskandaali 2008. aasta kevadel, kui Bulgaarias vahistati Venemaa kodanik Dmitri Abramkin, kes kasutas Eestit ja Tavidit rahapesuskeemis. Abramkiniga seotud ettevõtetel oli Tavidiga mitmeid lepinguid, näiteks tema juhitavast Bulgaaria ettevõttest Optima Ka liikus toona meedias avaldatud kahtlustuste kohaselt läbi Tavidi Venemaale mitu miljardit krooni.
Senine uurimine on tõestanud, et Tavid on nendesse skeemidesse sattunud heausksena ja nende seos rahapesijatega pole kuritegelik. "Eesti kriminaalmenetluse käigus ning teiste riikide õigusabipalveid täites ei ole tuvastatud Tavidi ebaseaduslikku tegevust uuritavas rahapesuskeemis," sõnab menetlust juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.
Eesti on rahapesijatele odav ja mugav riik
Sellel, et rahapesijad kasutavad Eesti finantsasutusi, võib olla lihtne põhjus - Venemaal on valuutatehingud kulukamad ning ebamugavamad kui Euroopa Liidus, lisaks asub Eesti logistiliselt mugavas kohas vajalike tehingute tegemiseks.
Kui Abramkin on Eesti uurijatele juba tuttav nimi ja kogu rahapesuskeemi üks ühine nimetaja, siis Äripäev koostöös Bulgaaria uuriva ajakirjaniku Stanimir Vaglenoviga avalikustab teise Bulgaaria uurijate avastatud skeemi, millega on seotud tõenäoliselt sama grupeering, kes seisab Abramkini taga.
Uuest skeemist polnud Eestisse infot jõudnud
Näitasime nädala alguses mitu kuud kogutud info põhjal tehtud kokkuvõtet ka siinsetele uurijatele, kes on Bulgaaria kolleegide palvel aidanud rahapesuskeeme lahti harutada. Eesti ametivõimud ei osanud aga uut tööriistadega kauplemise sildi all toimunud rahapesuskeemi kommenteerida, kuna suur osa sellest tuli neile uudisena.
Enam kui kaks aastat tagasi novembris avavad Bulgaaria Piraeus Bankis arvelduskontod kolm eri riikides registreeritud ettevõtet. Omavahel sõlmitakse fiktiivsed lepingud, peamiselt tööriistadega kauplemiseks. Enne vahelejäämist pestakse nende firmade abil raha umbes miljardi krooni ulatuses.
Rahaülekanded saavad alguse Suurbritannias ning Briti Neitsisaartel registreeritud ettevõtetest. Uurimise andmetel on tegemist Venemaa päritolu rahaga, mis pärast legaliseerimist sinna tagasi toimetati. Nagu öeldud, on Bulgaaria pangas ootevalmis kolme ettevõttevõtte kontod. Raha liigub riburada läbi kõigi kolme firma kontode, et suunduda siis juba läbi Eesti Venemaale.
Stern Treid LLC omanik Venemaa kodanik Juri Kasjanov sõlmib 2007. aasta 30. novembril finantsteenuste osutamise lepingu Tavidiga, keda esindab nõukogu liige ja rahavoogude juht Lauri Haasma. Äripäeva käsutuses on ülevaade 2007. aasta lõpus ning 2008. aasta alguses Stern Treid LLC tehtud ülekannete kohta Tavidi kontole Nordea Pangas. Mitu ülekannet ulatub üle 40 miljoni krooni, kokku liigub Tavidi kontole nelja kuuga üle paarisaja miljoni krooni.
Kurioossust lisab Tavidiga sõlmitud lepingule uurimise käigus selgunud asjaolu, et USAs Delawares registreeritud Stern Treid LLC on lõpetanud tegevuse 2006. aastal, kuid tema Bulgaaria tütarfirma asub fiktiivseid lepinguid sõlmima paar aastat pärast emafirma surma.
Samal kuupäeval, mil Kasjanov sõlmib lepingu Tavidiga, sõlmib Eestis kellaäri ajavale Peterburi ärimehele Juri Tšepurnõhhile kuuluv Eksikon AS lepingu teadmata päritoluga ettevõttega S-Clothing and Appliances LLC kellade müümiseks Tallinnas.
Eksikon saab seoses nimetatud lepinguga paar ülekannet Kasjanovile kuuluvalt Stern Treid LLC-lt. Eksikon tegutseb Eestis alates 1996. aastast ja viimase majandusaasta aruande järgi on tegemist pisikese ettevõttega, mille paari miljoni kroonine müügitulu teenitakse Venemaal.
Kellaärimeest üllatab Äripäeva küsimus
Et Kasjanov ja Tšepurnõhh pole võõrad, tõestab nende tunamullusuvine ühine forellipüügikoha külastus Eestis, millest saab lugeda Virumaa Teatajast.
Juhuslikult ajakirjanikuga kokku sattunud külastaja Kasjanov kiidab Lääne-Virumaal asuvat Kurepesaforelli: "Tublid! Tuleme kindlasti veel siia." Ajakirjanik nimetab mehi Peterburi ärimeesteks, kes "peavad Eestis oma äri".
Tšepurnõhh tunnistab sel nädalal Äripäevale, et tunneb Kasjanovit hästi, kuid pole tema süüdistamisest rahapesus midagi kuulnud ning tema ise kindlasti selliste asjadega ei tegele. Ta on sellisest küsimusest üllatunud.
Tavid asendatakse Sampo Pangaga
Ülekanded Tavidile lõppevad 2008. aasta kevadel, mil Bulgaarias vahistatakse ulatusliku skeemi ning Peterburi allilmaga seostatud Elizabeth Elena von Messing ja tema abiline Dmitri Abramkin.
Pärast Bulgaarias toimunut tuleb ülekannetesse väike paus. 2008. aasta sügisel hakkavad suured rahasummad taas liikuma, kuid skeemis on tehtud mõned muudatused, mis tõenäoliselt on ajendatud Abramkini vahistamisest.
Raha liigub varasema teekonna asemel bulgaarlasele Hristo Mushevile kuuluvasse ettevõttesse Tempo HN. Tööriistade ja majapidamistarvikute müügi sildi all liiguvad suured summad edasi Briersoft Investmentsi kontole Bulgaaria Piraeus Bankis, sealt omakorda sama firma kontole Sampo Pangas Eestis.
Mushev saadab vajalikud PIN-koodid Kasjanovi Eesti ja Venemaa mobiilinumbritele ning viimane organiseerib raha liikumise Sampo Panka. Alles siin pööratakse ülekanded sularahaks.
Skeemide uurimine jõudnud kohtusse
Bulgaaria ajakirjaniku Stanimir Vaglenovi andmetel on mõlemad rahapesuskeemid jõudnud kohtusse. Kuigi on kindlaks tehtud, et kaks skeemi, milles on mässitud olnud ka Tavid, on omavahel seotud, menetletakse juhtumeid eraldi, et protsessid kiiremini kulgeks.
Kui see rahapesujuhtum peaks leidma kohtus tõendamist, siis on tegemist Ida-Euroopa ühe suurima juhtumiga, milles kasutati ära ka Eestis tegutsevaid Tavidit ja Sampo Panka.
Ajaloo suurim Eestisse ulatuv rahapesu
Eestis, Bulgaarias ja Venemaal algatatud kriminaalmenetlustes uuritakse rahapesuskeeme, mille abil Bulgaaria ajakirjanduse andmetel on liikunud lausa 15 miljardi kroonini ulatuvad summad. Prokuratuuri kinnitusel on tegemist kõigi aegade suurima Eestiga seotud rahapesujuhtumiga.
 "Tegemist on keerulise rahvusvahelise rahapesuskeemi kriminaalmenetlusega. Vahetatud on arvukaid õigusabipalveid, millest mahukamad on koguni ligi 100-leheküljelised," nendib Eestis toimuvat menetlust juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.
Õigusabipalvete raames on uurimisega seotud riigid üksteisel palunud välja selgitada toimunud tehingute sisu ja sõlmimise asjaolusid.
Kriminaalmenetlus Eestis saab alguse 2007. aasta alguses, mil Eesti-Vene piiril Ivangorodis jääb ligi 100 miljoni kroonise sularahakogusega vahele 300-seeria BMWd rooliv Igor Perepetš. Mees väidab esmalt, et tegemist on rahaga Venemaa riigiduuma saadiku valimiste rahastamiseks, hiljem aga muudab ta ütlusi ning räägib juba kinnisvaraärist.
Vene ajakirjanduses tõstatub selle juhtumi avalikuks saamise järel kohe küsimus, millise partei kassasse liikus raha potentsiaalse vaenlase, NATO liikme Eesti territooriumilt?
Sularaha võetakse välja Eestis tegutsevast firmast
Kogu sularaha on Perepetš välja võtnud Eestis registreeritud OÜ Instmark kontolt. Selle ettevõtte omanikud on Eestis sündinud ja Sillamäe Õlletehase ning Keila Terko erastamisega seotud Juri Džeksenev ja Peterburis elanud ning seal käibemaksupettust pununud Dmitri Abramkin.
Nagu selgub umbes aasta aega hiljem, osutub Abramkin ühiseks nimetajaks üha paisuvas rahapesuskeemis.
Bulgaaria võimud arreteerivad 2008. aasta 23. mail Sofias Soome passiga Venemaa kodaniku Elizabeth Elena von Messingu ning tema esindaja Venemaa kodaniku Dmitri Abramkini.
Abramkiniga on Eestis seotud kolm ettevõtet - Instmark, Sevenert ja Montevalle. Kahel esimesel on 2006. aasta aruannete põhjal nõudeid Tavidi vastu mitmekümne miljoni krooni eest. Nende firmade näol on tegemist Taividi suurklientidega.
Abramkiniga seotud ettevõtete kontod arestitakse, kuid hiljem menetluse takerdudes need vabastatakse.
2008. aastal Bulgaarias toimuvad vahistamised lükkavad uue hoo Eestis 2007. aastal alustatud kriminaalmenetlusele, mille käigus uuriti Eesti-Vene piiril Perepetši autost 2007. aastal avastatud ligi 100 miljoni krooni päritolu.
Uurimine jäi Eestis soiku Venemaa uurimisasutuste passiivsuse tõttu, kuid Abramkini vahistamine äratab ka neis huvi. Venemaal toimuv uurimine on määrava tähtsusega, kuna rahapesu tõestamiseks on vaja tuvastada raha kuritegelik päritolu.
Paari kuu pärast tuleb juhtumisse rohkem selgust
"Me ei saa avalikult menetlusplaani kommenteerida, kuid mõne kuu jooksul, arvestades liikumisi teiste riikide menetlustes, peaksime saama vastu võtta ka omapoolsed lõplikud seisukohad," sõnas menetlust juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus. Teisisõnu peaks lähikuudel selguma, kas Eestis esitatakse kellelegi kahtlustused rahapesus või mitte.
Tavidi suuromanik Alar Tamming viibib sel nädalal puhkusel. Äripäevaga vestleb põgusalt telefonitsi parasjagu Bulgaarias Sofias tütarfirmat käima lükkav ettevõtte juht Kuno Rääk. Pärast telefonivestlust e-postiga saadetud põhjalikumatele küsimustele vastab Rääk lakooniliselt ning nendib, et kliente puudutavaid kommentaare ta anda ei saa.
Kommentaarid
Kuno Rääk, Tavidi tegevjuhtMa tahaks kindlasti näha seda, mis skeemid jälle kokku on joonistatud. Kõigi eelduste kohaselt tekib suur vaht, kuhu millegipärast on jälle Tavidi nimi sisse pandud. Meie poole ei ole pöördunud ükski uurimisorgan ja mis on selle asja juures veel kõige tähtsam… Ma olen sunnitud selle välja ütlema, kuigi asjad pole veel päris küpsed…
Oleme käivitamas oma tütarfirmat Bulgaarias Sofias. Meie vastu ei ole mitte mingisuguseid süüdistusi, mitte midagi. Oleme kirjutanud kohalikele ametivõimudele kirja, et meie oleme selline ja selline ettevõte, selliste artiklite põhjal olid meil mingisugused jamad, näete, meie kontaktid on siin, palun võtke meiega ühendust, kui on midagi. Meiega ei ole mitte keegi ühendust võtnud.
Kogu see Tavidi nime sidumine on samal tasemel, kui kurjategijal on Hansapangas arve, tõmmatakse Hansapank mängu, et näed sellel pätil on Hansapangas arve.
Kõigi eelduste kohaselt võib meil rahapesuga eksisteerida samasugune seos ja ei midagi enamat. Meie oleme osutanud oma teenuseid 100 protsenti seaduslikult. Me oleme kõige puhtam… Me oleme puhtam kui puhas.
Sampo Pank
Esitatud kirjutises toodud infot ei oska pank kommenteerida. Tulenevalt pangasaladuse hoidmise kohustusest ei saa pank kommenteerida kolmandatele osapooltele klientidega seotud infot. Pank täidab kõiki rahapesu- ja terrorismivastaseid eeskirju ja nõudeid ja abistab igati õiguskaitseorganeid.
kes on kes-Dmitri Abramkin ja Elizabeth Elena von Messing
*Abramkin on Venemaa kodanik, sündinud 1970. aastal, elukoht Peterburi.*Vene meedias on kirjutatud, et mees tegeleb Peterburis suuremahulise käibemaksupettusega. 2003. aastal püüdis ta Vene riiki petta, nõudes fiktiivsete tehingute eest maksuametilt 10 miljonit rubla. Kuna Vene meedia väidete kohaselt on mehel õiguskaitseorganites kõrgetel ametikohtadel sõpru, ei jõudnud nimetatud maksupettuse uurimine kuhugi välja.*Eestis on Abramkiniga seotud kolm ettevõtet - Instmark, Sevenert ja Montevalle.*Koos Abramkiniga Bulgaarias vahi alla võetud Venemaa kodanik Elisabeth Elena von Messingul on taskus ka Soome pass, mille ta sai tänu abiellumisele Soome kodanikuga 1990. aastatel.*Peterburis tuntakse Elisabeth Elena von Messingut rohkem küll Jelena Skorodumovana, kes äriajamisel pole ära põlanud suurejoonelisi tollipettusi. *Selleks on tal abiks kõrgel tasemel tutvused nii kohalikus kui ka Moskva tolli- ning miilitsasüsteemis.*Naise kohta on Vene pressis kirjutatud tema sidemetest Peterburi Tambovi kuritegeliku grupeeringuga. Tema hüüdnimeks on Vene meedia andmetel Pomidoriha (tomat).*Tambovi grupeering on juba 1995. aastast põhjamaade Veneetsia mõjukaim allilmaorganisatsioon, kontrollides nii miljonilinna administratsiooni kui ka linnamajandust.*Grupeeringu haarmed ulatuvad ka välismaale, näiteks võtsid tambovlased aastate eest Saksamaal enda kontrolli alla Hesseni kompanii SPAG, mida kasutati rahapesuks.*Läbi Bulgaaria firma Optima Ka (ettevõtte taga on von Messing ja Abramkin) liikus fiktiivsete kaubavahetustehingute ning võltsitud dokumentide alusel umbes pooleteise aasta jooksul miljard eurot, enamik sellest kuulus väidetavalt tambovlastele. Suur osa pestud rahast liikus enne Venemaale viimist Eesti finantsasutuste arvetele.*Elizabeth von Messing ning Abramkin vahistati Bulgaarias 23. mail 2008. Vastu jõululaupäeva, 23. detsembril lasti Messing vahi alt vabaks, hiljem vabastati ka Abramkin. Mõlemal on keelatud Bulgaariast lahkuda. Uurimine on jõudnud kohtusse.*Äripäeva andmetel konfiskeerisid Bulgaaria ametivõimud Messingu vara, mis ulatus paarisaja miljoni kroonini ja millest suurem osa oli tema kontodel asunud raha.
äripäev kirjutas
*Tänases Äripäevas ilmunud rahapesuskeemiga seotud inimestest oleme varem kirjutanud kaks uurivat artiklit. 2007. aasta kevadel kirjutasime, kuidas Eesti-Vene piiril avastati ühte BMWsse peidetud ligi 100 miljonit krooni, mis arvati olevat mõeldud Vene poliitikutele. Eelmise aasta 7. jaanuaril aga sellest, et Bulgaarias rahapesu tõttu vahistatud Dmitri Abramkini Eestis tegutsenud firmad olid Tavidi ühed suurkliendid.*Eesti üks suuremaid rahapesujuhtumeid - Miljonid eurod sularaha VenemaaleTavid skandaalis
tasub teada
Käesoleva artikli ilmumisele eelnenud mitu kuud kestnud uurimistööd nõustas ja toetas rahaliselt Euroopa uuriva ajakirjanduse fond European Fund for Investigative Journalism. www.journalismfund.eu/

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele