Menetlus 1. märtsil tegevust alustavas Eesti Vahekohtus kujuneb riiklikust kohtumenetlusest kaks-kolm korda odavamaks, teatasid täna vahekohtu asutajad.
Glimstedt Straus & Partnerid vandeadvokaat Indrek Leppik rääkis täna toimunud vahekohtu tutvustusel, et kirjaliku menetluse ja otsuse lõplikkuse tõttu kujuneb vahekohus riiklikust kohtumenetlusest kaks kuni kolm korda odavamaks.
Vahekohus hakkav poolte nõusolekul läbi vaatama kuni 400 000kroonise hagihinnaga vaidlusi. 200 000kroonise hagi sisseandmisel tuleb vahekohtule maksta 19 000 krooni, millest kaetakse kulutused kohtuasju jagavale sekretariaadile ning kohtuniku honorar. Kohtuotsuse endaga saab aga minna otsejoones täituri juurde. Sisulise külje pealt seda vaidlustada ei anna.
Riiklikus kohtusüsteemis tuleb sama kalli hagi puhul maakohtusse maksta 20 000kroonine riigilõiv, otsuse vaidlustamisel kulub ringkonnakohtusse pöördumisel sama suur riigilõiv ning riigikohtusse mineku korral lisandub 1%line kassatsioonikautsjon, rääkis vahekohtu käivitaja Advokaadibüroo Glimstedt Straus & Partnerid partner Marko Tiiman.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Lisaks odavusele peavad asutajad vahekohtu eeliseks ka kiirust ja lihtsust. Kui mullu esimesel poolaastal kulus tsiviilasja keskmiseks lahendamiseks 185 päeva ja iga kohtuniku laual kõrgus keskmiselt 177 erinevast vaidlusest koosnev kuhi, siis kirjalikus vahekohtumenetluses kulub vahekohtu käivitajate sõnul otsuseni ilmselgelt vähem aega.
Vahekohtu kolmas käivitaja Triin Raudsepp, kes töötab advokaadibüroos Glimstedt Straus & Partnerid kohtu- ja arbitraaživaidluste advokaadina, ütles, et Baltimaades välja arvatud Läti, pole kuigi palju vahekohtuid. „Suurt arvu ei saa ka pidada heaks,“ kommenteeris Raudsepp Läti rohkem kui 160 vahekohut.
Küsimusele, kuidas peaks uut vahekohut nimetama, vastas Leppik: „Peaasi, et mitte omakohtuks.“ Leppiku väitel moodustati vahekohus alles nüüd seetõttu, et masu kasvatas klientide surve alternatiivsele kohtumenetlusele suureks.
Markko Tiimani sõnul lahendab Eesti vahekohus kõiki kuni 400 000kroonise hagihinnaga vaidlusi, välja arvatud töö- ja üürivaidlused, mida tsiviilkohtumenetluse seadustik vahekohtutel ette võtta ei luba.
Paraku pole uuest kohtust kasu juba tekkinud võlatülide lahendamiseks, sest vahekohtusse minekuga peavad olema nõus kõik lepingupooled. Seetõttu võib Eesti Vahekohus reaalselt tööle hakata kaheaastase viitajaga, mil uued lepingud sõlmitakse ja nende põhjalt tüli tõuseb, tunnistas Leppik.
Justiitsministeerium tõdes, et seadus ei sea vahekohtute moodustamisele mingeid piiranguid. Eestis tegutseb praegu kaks alalist vahekohut, üks nendest on Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juures tegutsev arbitraažikohus ning teine loodi alles hiljuti Notarite Koja juurde. Lisaks võivad vaidlejad määrata endale ise vahekohtunikud, ainuke nõue on, et nad oleks teovõimelised.
Vahekohtumenetluse laiem kasutuselevõtt aitab kindlasti vähendada ka kohtute koormust, kommenteeris justiitsministeerium. Mis puudutab riigilõivusid, on ministeeriumi sõnul nende eesmärgiks katta kohtumenetluse kulusid, mitte riigile tulu teenida. Üldjuhul on kohtumenetluse kulud suuremad kui riigilõiv, lisas ministeerium.
2009. aasta riigieelarvesse pidi justiitsministeeriumi haldusalast ehk kohtutest laekuma ligi 380 miljonit krooni. 2010. aasta eelarvesse on kohtutest plaanitud riigilõivudena saada ligi 191 miljonit krooni.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!