Raidla Lejins & Norcous partner Toomas Vaher ütles Äripäevale, et mida saamatum riiklik kohtusüsteem vaidlejaile tundub, seda populaarsemaks vahekohtud muutuvad.
Järgneb Raidla Lejins & Norcous vaidluste lahendamise osakonna juhi Toomas Vaheri kommentaar.
Loomulikult on tervitatav, kui tekib juurde uusi vaidluste lahendamise keskkondi. Igal juhul soovin kolleegidele edu ja jõudu ning jälgin huviga, kuidas asi käivitub. Ilmselt sõltub taolise vahekohtu tegevuse ulatus riikliku kohtusüsteemi toimimise efektiivsusest, sest mida kehvemini töötab kohus, seda suurem vajadus on alternatiivsete vaidluse lahendamise võimaluste järele.
Riikliku kohtusüsteemi puhul on olemas näiteks maksekäsu kiirmenetlus nõuete kiireks menetlemiseks, samuti on võimalus ka tavakohtus asja lahendada kirjalikus menetluses ja vaidluse alguses kokku leppida, et esimese astme kohtu otsus on lõplik.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kui pooltel on soov asja lahendada vahekohtus, mis igal juhul eeldab vastavat kokkulepet, on ilmselt raske kõigutada palju aastaid tegutsenud ja rahvusvaheliselt tunnustatud Eesti Kaubandus-Tööstuskoja Arbitraažikohtu positsiooni ja head reputatsiooni.
Põhimõtteliselt on ka kaubanduskoja arbitraažikohtu puhul võimalik kokku leppida, et asja lahendab üks arbiiter ja et menetlus toimub kirjalikult. Samuti on pooltel võimalik kokku leppida ad hoc arbitraažis ehk asja andmises lahendamiseks poolte poolt ühekordselt valitud arbiitrile, kes ei tööta ühegi arbitraažiinstitutsiooni juures.
Võimalus on anda ka vaidlus lahendada hoopis lepitajale. Sinna kõrvale tekiks siis alternatiiv anda asi uuele moodustatavale vahekohtule. Seega valikuid on mitmeid, kuid kõik tavakohtu alternatiivid eeldavad pooltelt mõistlikku asja lahendamise soovi.
Suurimateks praktilisteks probleemideks või väljakutseteks on eelkõige kaks asja: esiteks, kui pooltel on erimeelsus ja vaidlus juba tekkinud, ei suudeta enamasti kokku leppida ka vaidluse lahendamise viisis, mis tähendab, et pöörduda tuleb tavakohtusse, ja teiseks, kui pooled lepingut sõlmides juba ette vahekohtu alluvuses kokku lepivad, kiputakse eelistama tuntud ja pikaajaliselt tegutsevat institutsiooni.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!