Kui soovida, et kümne aasta pärast koolides valmivad noored ei osaleks noorte tööpuuduse suurendamises, vaid looksid tarku töökohti iseenesele ja teistele, tuleb koolikorraldust ja õppeseisu praegusega võrreldes tundmatuseni muuta, ütles Euroopa Parlamendi liige Indrek Tarand.
Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni taotlusel tööpuudusele lahenduse otsimisel esinenud Tarand ütles, et arutlused ettevõtluse soodustamise, ühe maksu ühte- või teistpidi sättimise üle meenutavad talle veneaegset Moskvitši parandamist, kus tuli düüsi puhuda ja küünlaid vahetada, aga Moskvitšist ometigi Mercedest ei saanud.
Kui aga arutleda asjade üle, mida saaks kohe teha, siis nimetas Tarand esimesena väga vana ettevõtluskeskkonda saastavat nähtust - see on vajadus lõpetada põhiseadusega vastuolev situatsioon, kus riigikogu liikmed kuuluvad ettevõtete nõukogudesse. "Lugupeetud riigikogu liikmed, kui te tuleksite ära riigiettevõtete nõukogudest, looksite te mitu vakantset töökohta, mille täitmisele võiks asuda igati kompetentsed ja korralikud inimesed, kes miskil põhjusel hetkel tööta on," märkis ta.
Tarandi sõnul tuleb lõpetada ettevõtjate ja erakondade sümbioos, sest ilma säärast tüüpi käsi-peseb-kätt-rahanduseta saaksid turul jätkata ka need ettevõtted, kelle ärieetika on neid siiamaani hoidnud parteilise meelehea libedale teele laskumast, kuid kelle olelusvõitlus on selle võrra raskem olnud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tarand toob Eestile näiteks USA tööstusministeeriumi, kes soosib roheliste töökohtade teket, niinimetatud rohekraede kerkimist sini- ja valgekraede kõrvale. "Tuleb õpetada just nimelt oskusi ja ameteid, millel on selge roheline energia- ja kliimasäästlik mõõde, viia rohelisi oskusi andev haridus erinevate tehnikate ja elukestva õppe põhimõtetega igaüheni, mis on ka valijateni, ja arendada kliima- ja keskkonnasõbralikke oskusi just avalikke projekte realiseerides," rääkis ta USA kavast. Selleks ongi tema sõnul loodud Kredexi tilluke üksus nimega kliimaagentuur, mille kaudu võidakse luua veel väga palju nutikaid töökohti 80 miljoni krooni eest, mis raskel ajal on suur summa.
Tarand soovitas keskenduda sellele, et teha tulevikus kergemaks nende elu, kes sisenevad tööturule aasta, viie või viieteistkümne pärast. "Korralik asümeetriline vastus majanduse struktuursele viletsusele ja suurele tööpuudusele on haridusreform," ütles ta. "Haridusreform on teie teha, lugupeetud riigikogu!"
"Teie käes on kõrghariduse riigitellimuse sõnastamine," pöördus Tarand riigikogu poole. "Millal kavatsete seda muuta ning hakkata soosima kõrgharidust, mille omandaja on varustatud tööriistadega iseenesele ja teistelegi töökohtade loomiseks? Eelkõige pean ma siin silmas inseneriharidust," viitas ta sotsiaalteaduste ja ärijuhtimise valitsemisele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!