Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esimehe Mart Laari nimetas töötuse vastu võitlemise esimese vahendina ettevõtluskeskkonna parandamist, igal juhul tuleb aga jääda võimaluste piiresse.
Mart Laar ütles, et arvutas käigult kiirelt kokku ühe ettekandja poolt äsja esitatud ettepanekute kulude mahu. "Kui jõudsin 2 miljardini, siis hakkas järg käest ära minema," möönis ta. Et jääda reaalselt eksisteerivate rahaliste võimaluste piiridesse, tuleb Laari sõnul loobuda populistlikust propagandast, katmata unistustest ning võtta roosad või mustad prillid lõpuks eest.
Laari pakutud võimalused
Artikkel jätkub pärast reklaami
1. Parandame ettevõtluskeskkonda.
Selleks rakendame täies ulatuses ellu eksporditagatiste süsteemi. Kui 2009. aastal sai selle toetusel eksporti arendada 60 ettevõtet ja see on 10% eksportivate ettevõtete arvust Eestis, siis 2010. aastal on võimalik ja on igati vajalik suurendada seda hulka vähemalt kümnekordseks.
Laiendame ettevõtluse turundustoetuste programmi, praegu haarab see vähemalt 200 ettevõtet 150 miljoni krooni ulatuses.
Aktiviseerime starditoetuse programmi, see pakub ettevõtte alustamisel toetust 100 000 krooni ulatuses selleks, et inimene asuks ettevõtjate ridadesse, praegu vaadatakse need taotlused läbi kümne päeva jooksul.
2. Maksukoormuse alandamine.
KPMG on teinud näiteks ettepaneku vähendada innovatsiooni teaduse ja arendustegevusega seotud töötajate tulumaksuprotsenti 10%-ni.
Artikkel jätkub pärast reklaami
3. Ettevõtjate konkreetne toetamine töökohtade loomisel. Palgatoetuse programmi tuleb laiendada, muuta vähem bürokraatlikuks, võib-olla sotsiaalselt keskendada näiteks just nendele peredele, kes on eriti raskes olukorras.
Me peame kindlasti kaaluma iga langetatavat otsust töökohtade kadumise või loomise seisukohalt.
Peaksime tulema vastu üsna laialt avaldatud soovile ning arutama ettepanekut, mis võimaldaks võtta inimesi tööle alampalgast väiksema palgaga. See ettepanek võimaldaks eriti raskes olukorras olevatel peredel tööturule naasta.
4. Haridus.
On hea, et me oleme aru saamas, et parim majanduspoliitika on tõhus hariduspoliitika. Tervitada võib ka haridusministeeriumi käivitatud programmi, mis annab varasematel aastatel õpingud katkestanud noortele võimaluse neid jätkata. Kutseõppeasutustes käivitub see programm viivitamatult, kõrgkoolide jaoks aga 1. septembrist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!