USA IT-eksperdid usuvad, et on identifitseerinud küberrünnakute hiinlastest autorid, kel on niidid riigitasandiga, mis teeb nüüd Hiina jaoks keerulisemaks asjas osalemise eitamise.
Kaks uuringrühma jälitasid rünnakuid Google’i ja mitmete teiste läänemaailma ettevõtete vastu Hiina haridussüsteemi arvutiteni, millest üks on tihedalt seotud sõjaväega, kirjutab Financial Times.
Vabakutseline küberkaitse konsultant kirjutas osa programmist, mida kasutati Internet Exploreri turvaaugu läbimiseks ning arvutitesse sissemurdmiseks ja nuhkimistarkvara paigaldamiseks sinna. Hiina ametnikel oli konsultandi, kes tükikesi oma programmist riputas ka häkkimisfoorumitesse, tööle juurdepääs.
Küberrünnakute furoor, mis kerkis eelmisel kuul, kui internetigigant Google enda vastu suunatud rünnakutest avalikkusele teatas, viis selleni, et ettevõte lubas end Hiinast täiesti välja tõmmata. Samuti tõstsid rünnakud esile üldise küberkaitse suurema vajaduse ning on jätnud väga kehva varju Hiina, keda süüdistatakse muuhulgas tarkvaravigasid ära kasutades kommerts- ja sõjaväelise teabe varguses.
Artikkel jätkub pärast reklaami
USA-poolsed uurijad on jõudnud järeldusele, et mees, kes koodi kirjutas, ei tööta ametlikult valitsuse heaks ning samuti ei osalenud rünnakus. Pigem on ta soovinud end sellistest vaenulikest asjadest eemale hoida, selgub uurijate esialgsest raportist. Siiski, arvestades tema erakordseid võimeid selles vallas, peab ta siiski aeg-ajalt leppima ametnike huviga tema töö vastu. "Valitsusel on selliste spetsialistide tööle priviligeeritud juurdepääs," kirjutas USA uurija raportis.
Küberrünnakute jälitamisel on uurijad jõudnud arvutiteni Shanghai Jiatongi Ülikoolis ja Lanxiang Kutsekoolis. Jiatongi Ülikoolil on muuhulgas üks riigi üks parimaid turvaosakondi, kus tegutseb ka endiseid valitsuse küberasjadega tegelevad ametnikke.
Teoorias on võimalik, et keegi väljastpoolt kasutas mõlema kooli arvuteid, et Lääne ettevõtete infot koguda, aga USA uurijate sõnul on vähemalt Jiatongi Ülikooli infovõrgustik väga tähelepaneliku kontrolli all, mistõttu oleks see iseseisva häkkeri vaatepunktist pisut veider valik rünnaku teostamiseks nii, et ta vahele ei jää.