Riigikantselei koos rahandusministeeriumiga tellis Saar Pollilt 160 000 krooni eest uuringu, milles palub hinnata "tundlike sihtrühmade" üleminekuvalmidust eurole. Sellisteks elanike rühmadeks peavad riigiasutused Lõuna-Eesti pensionäride ja Ida-Virumaa mitte-eestlaste kõrval ka väikeettevõtjaid.
Eelmise nädala lõpus sõlmitud lepingu ja selle lisa andmetel on uuringu eesmärk kaardistada eurole üleminekuga seotud üldised hoiakud ning põhilised ootused ja kartused.
"Uuring peab aitama selgitada, millised psühholoogilised ja praktilised tegurid suhtumist mõjutavad ja milline on sihtrühmade infovajadus. Kvalitatiivuuringu sihtrühmadeks on eurole ülemineku ees kõige enam ebakindlust tundvad ning eeldatavalt suuremaid kohanemisraskusi kogevad elanikud," seisab lepingu lisas.
Varem läbiviidud uuringute andmeile toetudes on riigikantselei ja rahandusministeeriumi hinnangul uurimisväärseimad elanikerühmad: mitte-eestlased, eakad, madalapalgalised ja madala haridustasemega inimesed.
"Tundlike sihtrühmade hulka kuuluvad ka väikeettevõtjad (eeskätt iseenesele
tööandjad, väikeste perefirmade omanikud, talupidajad), kellel tuleb lisaks iga kodanikku puudutavale vääringuvahetusele arvestada ka ettevõtlusega seotud lepingusuhete, finantsarvestuse, hindade ümardamise jmt küsimustega," täpsustab lähteülesanne.
Riigikantselei kommunikatsioonidirektor Inga Jagomäe – üks lepingu allkirjastajatest – ütles Äripäevale, et nende soov oli väikeettevõtjad sihtrühmaks lisades teada saada, kuidas nemad eurotulekusse suhtuvad.
Mis on väikeettevõtjate mured, hirmud ja ootused lähtuvalt euro arvatavast igapäevakäibesse võtmisest uue aasta algusest.
Saar Polli uuringute juht Liisa Talving rääkis Äripäevale, et uuringufirma valmistas tööd ette juba enne 6. maid, mil leping riigiesindajatega alla kirjutati. "Umbes 1,5tunnised grupiintervjuud on tänaseks läbi viidud ning nende tulemuste põhjal käib praegu uuringu kokkuvõtte kokkukirjutamine," lisas ta.
Tema sõnul viidi uuring läbi nn lumepalli meetodit ehk juhuvalikut kasutades. "Eestikeelne sihtgrupp pärineb Tartust ja venekeelne Tallinnast," ütles Saar Polli esindaja.
Talvingu teada kasutab riigikantselei uuringu tulemusi peatsete eurokampaaniate korraldamiseks.
Hetkel kuum
Investorite seas on FedEx ja Foxconn
11% intressimäär ja kord kvartalis väljamakse: võlakirju saab märkida kuni 22. maini
Uuringu maht oli tellija soovil neli fookusgruppi või süvaintervjuuseeriat. Osa uuringust viidi läbi rühmaintervjuudena, osa süvaintervjuudena.
Kokku pidi Saar Poll intervjueerima orienteeruvalt 7-12 inimest iga sihtrühma kohta. Uuring viidi läbi grupiintervjuudena, ühes grupis oli sõltuvalt sihtrühmast ja piirkonnast 6-9 inimest.
Valmis uuringu peab Saar Poll riigikantseleile ja rahandusministeeriumile üle andma 17. mail.
TAUST
Grupispetsiifilised filtritingimused on järgmised:
1) Väikeettevõtjad – peab omama viimase kahe aasta jooksu majandustegevuse
käivet; iseenesele tööandja või tööandja kuni kahele palgatöötajale.
2) Ida-Virumaa mitte-eestlased – peamine suhtluskeel on vene keel, vanuserühm
35-50, nii mehed kui naised.
3) Lõuna-Eesti pensionärid – vanus üle 64 eluaasta, elukoht mitte Tartu linn ega
linnaga piirnevad vallad.
4) Madalapalgaline, madala haridustasemega – Tallinna ja Tallinna lähiümbruse
elanik, alg- või põhiharidusega, netosissetulek 4000 krooni pereliikme kohtavõi alla selle, emakeel eesti või vene keel.Allikas: riigikantselei dokumendiregister
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood

11% intressimäär ja kord kvartalis väljamakse: võlakirju saab märkida kuni 22. maini