Vastavalt Tallinna transpordiameti tähelepanekutele vaidlevad parkimistrahvide pärast eelkõige need, kelle ühiskondlikust positsioonist seda üldse ei eeldaks.
Tallinna linn on ametlikes teadaannetes avaldanud kaugelt üle 1000 trahvivõlglase nime, isikukoodi ja sõiduki registreerimisnumbri. "Võlgujäämist põhjendatakse harva ning siis avaldatakse enamjaolt üleolevat suhtumist parkimisega seonduvasse trahvi. Seda küll kuni kohtutäituri tegevuse alguseni," rääkis Äripäevale transpordiameti jurist Talvo Rüütelmaa.
"Küll on aga praktika selline, et mida kõrgemal ühiskondlikul positsioonil on inimene, seda tulisemalt ta parkimistrahvi pärast vaidleb. Eriti paistavad vaidluses silma poliitikud, advokaadid ja tuntud ärimehed, samas kui mujal maailmas makstakse parkimistrahv ära nii, et keegi teine sellest midagi teada ei saaks," ütles Rüütelmaa.
"Poliitikut, advokaati, ärimeest ja tädi Maalit koheldakse viivistasu menetlemisel võrdselt," lisas ta. Väärteo parkimistrahvi ja viivistasu otsusega määratud summad võtab kohtutäitur otse kohustatud isiku kontolt maha, millele lisanduvad kohtutäituri kulud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Trahvikviitung kinnitatakse nähtavale kohale ilmastikukindlas ümbrises. Ei saa välistada, et keegi kolmas selle auto tuuleklaasilt omastab, kuid need juhtumid on siiski üksikud erandid, arutles Rüütelmaa.
Autojuhini või sõiduki vastutava kasutajani jõuab viivistasu kolmas eksemplar tähtpostiga. Kui see ka ei mõju ja trahvi ära ei maksta, avaldab transpordiamet teate ametlikes teadaannetes.
Parkimistrahve, mida ametlikult nimetatakse viivistasu otsusteks, koostati 2008. a esimese kolme kuuga 13 001, mullu 13 699 ja tänavu 12 547 tükki. Varasemast väiksem trahvide arv tulenes Rüütelmaa sõnul sellest, et parkimiskohadel oli erakordselt palju lund ning sõidukeid ei olnud võimalik seal hoida.
"Viivistasu otsustest laekuvat tulu ei planeerita. Kogu parkimistasu on 2010 aastaks planeeritud 97,3 miljonit krooni," lausus jurist. 2009. aasta seisuga ollakse samas võlgu 2,43 miljonit krooni, millest umbes 500 000 krooni on võlgu inimesed, kellelt ei saa vara täieliku puudumise tõttu raha kätte.
Parkimist reguleerib Tallinna linnavolikogu otsus 16. novembrist 2006, mis kujutab endast parkimise arengukava aastateks 2006-2014. Väärteo parkimistrahve määrab MUPO. Viivistasu otsuseid määrab täna AS Ühisteenused.
AS Ühisteenused ja kinnistuomanikud viivistasu otsuste eest raha ei saa. Küll aga peab AS Ühisteenused kandma kohtukulu, kui viivistasu otsus oli valesti koostatud ja kohus selle tühistas. Parkimistasu ja parkimistrahvid laekuvad Tallinna linna eelarvesse.
Täna kehtiv seadusandlus võimaldab trahvi saatmist e-posti vahendusel, kuid sellel ei ole õiguslikke tagajärgi, kui isik vaidlustab teate e-postiga saamise, selgitas Rüütelmaa.
"Praktikas väidab valdav enamus, et pole midagi e-postiga saanud, kuigi teinekord on veel ise vastanud samale teavitusele," lisas ta. Viivistasu otsustest vaidlustatakse kohtus umbes 5% ning kaebustest on rahuldatud umbes 1-2%.
Võla tasumisel ja isiku taotlusel kustutatakse tema andmed ametlikest teadaannetest.
Rüütelmaa ütles etteheiteid kommenteerides, et Tallinna avalikud tasulised parkimisalad on tähistatud EVS 613:2001 standardi kohaselt. Eraparklate tähistamisest on linnavalitsusse laekunud infot, et märgistus pole selge ega vasta standardile, kuid erakinnistul korraldab parkimist kinnistu omanik. Seega tuleks pretensioonid esitada parkla omanikule või parkimist korraldavale ettevõttele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!