8. juuni 2010 kell 5:25

Werol õlitas ministrit ja Saaremaa praamiparunit

Rapsist pressib Weroli õlitehas tuhandeid liitreid kollast kulda. Aga Werol ei ole mitte ainult õlitehas. Weroli õlise raha maitset on mekkinud ka eksminister ja praamikuningas.

Jaanuar 2001. Kuu viimane päev. Riigikogu toonane rahvaliitlasest liige Tiit Tammsaar logib end Ühispanga netipanka ja piidleb oma arvelduskonto, üleöödeposiidi ning tähtajalise hoiuse seisu.

Tammsaare netipanga väljavõttest selgub, et tähtajalisel hoiusel seisis 2001. aasta jaanuari viimasel päeval 800 000 krooni. Ta otsib välja paroolikaardi ja avab siseriiklike maksete lehekülje. Raha saaja lahtrisse kirjutab ta koole, lasteaedu ja haiglaid toiduga varustava ASi Eesti Eine omanikfirma OÜ Neospark nime.

Selgituseks märgib Tammsaar "laen". Summa, mille Tammsaar jahiseltsilisest sõbra Erki Aaviku ettevõttele üle kannab, on 600 000 krooni.

2003. aasta juuni. Kuu alguses, 9. juunil oli tolleks hetkeks põllumajandusministriks saanud Tammsaar määranud sel ajal riigile kuulunud Weroli õlitehase juhiks hea sõbra Erki Aaviku.

Vahetult enne jaanipäeva läks Werolis põnevaks. 20. juunist kuni 3. juulini kanti õlitehasest Aaviku korraldusel Ehasoo&Benelovenskaja advokaadibüroo kaudu, kuid nõukogu teadmata välja kokku kaks miljonit krooni.

Werolist kanditud summad võeti osalt välja sulas Osa Weroli rahast maandus Vjatšeslav Leedo firma ASi Saare Finants ja toonase põllumajandusminister Tammsaare arvele.

Ülejäänud, kokku umbes miljon krooni jäi Aaviku ja Raul Normaku ettevõttesse Neospark ning Aaviku sõbra Mart Külvi ja Janek Südaga seotud varifirmadesse. Viimaste kontodelt võeti kokku 500 000 krooni pangaautomaatidest sularahas lihtsalt välja.

Kes sularaha välja võttis ja kelle taskutesse see lõpuks jõudis, teavad ainult asjaosalised ise.

Lõuna ringkonnaprokurör Marge Püss ütleb, et Tivoleti ja Janek Südaga seotud osaühingud tegutsesid kui klassikalised varifirmad, mille abil ettevõtetest raha välja kantida.

"Süda oli tavaline tankist. Lepingute allkirjastaja. Jooksupoiss. Niite tõmbas ikkagi Külvi. Tema käes olid ka pangakaardid sularaha väljavõtmiseks," sõnas süüdistaja.

Leedo ja Tammsaare nimed jooksevad aga Weroli skandaalist läbi seetõttu, et nendele meestele oli Aavik võlgu ning ta otsustas võla tasuda Weroli rahadega.

Leedole kuuluva Saare Finantsi järeltulija Holostovi Kinnisvarahaldus selgitab Werolist nende arvele jõudnud raha järgmiselt: "Saare Finantsil oli laenusuhe Erki Aavikuga, selle tingimused on konfidentsiaalsed. Praeguseks ajaks on kõik vastavad kohustused ettevõtte ees täidetud. Laenuandja ei saa sinna midagi parata, kui laenu võtnud eraisik otsustab laenu tasuda enesele kuuluva äriühingu arvelt. ASil Saare Finants ja Leedol puudus ja puudub igasugune suhe ASiga Werol."

Mõne aja eest sotsiks hakanud Tammsaar läheb turri, kui tema käest Werolist saadud 600 000 krooni kohta küsin. "Sain Eesti Einest laenu tagasi. Andsin sinna 2001. aastal laenu. Soovisin firmas osalust, et Kaiu sigu sinna kööki lihaks müüa. Kui liha kokkuostuhind aga langes ja täiesti naeruväärseks muutus, kadus mul huvi. Aavik maksis mulle raha tagasi. Kogu lugu," vuristab Tammsaar närviliselt telefoni.

Tammsaar saadab oma pangakonto väljavõtte

Weroli asja eeluurimise ajal väitis Tammsaar, et andis Aavikule 600 000 krooni sularahas. Kohtus teatas mees, et tegi ikka pangaülekande.

"No ma eksisin. Valesti oli meeles. Parandasin end kohtus. Kas laenuleping üldse oli olemas? Muidugi oli! Aga ma ei mäleta, kuhu see sai. Võib-olla oli suuline, ma ei mäleta. Ei, ikka kirjalik oli…Ei tea, ma ei hoia vanu asju alles. Võib-olla läks tuleroaks," prahvatas Tammsaar.

Äripäeva palvele näidata meile 31. jaanuari 2001. aasta pangaülekannet vastab Tammsaar lubadusega, et proovib järgmiseks päevaks netipanga arhiivist selle välja otsida. Ja ta pidas sõna. "Näete, raha liikus. Leping ilmselt oli, aga ma tõesti ei mäleta, kus see praegu on," vabandab Tammsaar veelkord.

Aaviku äripartner Raul Normak räägib, et mäletab väga hästi, kuidas Tammsaar andis ASile Neospark 600 000 krooni laenu. "Selline raha laekus ja paigutati Eesti Einesse. Kindlasti oli ka laenuleping. Eesti Eine oli alustav ettevõte ja kohe ta ei riskinud osalust omandada. Plaan oli konverteerida laen hiljem osaluseks ASis Eesti Eine. Eesti Einel ei läinud aga kuigi hästi ja Tammsaare huvi kadus," meenutab Normak.

Lõuna ringkonnaprokurör Marge Püss väidab, et raha kanti Werolist välja teadlikult ametiseisundit kuritarvitades ning isikliku ettevõtte huvides ja vajadusteks. Selle abil maksti Neosparki võlgu. Aavik pidi Tammsaarele ning Normak ESSile võla tasuma.

Nii juhtuski, et enda võla Tammsaarele otsustas Aavik maksta tagasi Weroli rahadest ehk selle sama firma arvelt, mille juhiks Tammsaar oli Aaviku pannud. Selle raha Werolist välja kantimist pidas kohus kuritegelikuks.

Kui Weroli nõukogu aasta hiljem avastas, et kaks miljonit on kadunud, kandis varifirma Tivolett kibekiiresti advokaadibüroo Ehasoo&Benelovenskaja kaudu Werolisse kaks miljonit krooni tagasi.

Kommentaarid

Andres Kollist, 2001 Eesti Eine nõukogu liige

Tiit Tammsaarega seoses ei koida mul üldse mitte midagi. Ma ei mäleta, et Tammsaar oleks 2000ndate alguses Eesti Eine osaluse vastu huvi tundnud. Eesti Eine nõukogust ei käinud ka Kaiu LT nimi läbi, et nendelt on kavas hakata liha ostma.

Raivo Vokk, 2001-2003 Eesti Eine nõukogu liigeOsalesin neil nõukogu koosolekutel, kus minu ekspertarvamust oli vaja. Aga ma küll ei mäleta, et Tiit Tammsaarel oleks Eesti Eine vastu huvi olnud. Ma ei saa väita, et nii ei olnud, aga mina sellest nõukogu liikmena sel juhul lihtsalt ei teadnud.

Kuidas raha Werolist välja ja siis tagasi liikus?

2003

2004

30. aprill

Pärast Werol Tehaste nõukogu sekkumist - nõukogu märkas viimaks 2 miljoni krooni kadumist - maksti OÜ Tivolett arvelt advokaadibüroo EB kontole 1,4 miljonit krooni selgitusega: "laenu tagastus". Samal päeval liikus 1,4 miljonit krooni edasi ASi Werol Tehased kontole selgitusega: "deponeeritud raha tagastamine vastavalt lepingule".26. mai

OÜ Tivolett arvele maksis Janek Süda sularahas 400 000 krooni. Samas päeval on OÜ Tivolett advokaadibüroole EB teinud 600 000kroonise ülekande selgitusega: "laenu tagasimakse".27. mai

advokaadibüroo EB maksis ASi Werol Tehased kontole 600 000 krooni selgitusega: "ASi Werol Tehased deponeeritud raha tagastamine vastavalt lepingule". Ühtki lepingut, millele rahaülekannete puhul viidatakse, ei eksisteerinud.20. detsember

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo vabastab Erki Aaviku ametist.Allikas: Erki Aaviku kohtuasja materjalid

Autor: Katre Pilvinski, Kadri Paas

Hetkel kuum