Silvia Viidik • 26. juuli 2010 kell 7:37

BP juhi saatus selgub täna

Naftakompanii BP nõukogu otsustab täna ettevõtte juhi ja kauaaegse töötaja Tony Haywardi lahkumise juhtpositsioonilt, kirjutab Wall Street Journal.

Haywardi lahkumise korral määratakse tema asemele juba homme ilmselt senine operatiivjuht Robert Dudley. Homme avaldab naftahiid ka oma teise kvartali tulemused.

Dudley, kes praegu juhib BP tegemisi USAs, ei ole seni olnud tegelikult esimene tippjuhi kandidaat. Kuid küllalt kiiduväärt tegutsemine naftareostusega ja asjaolu, et Dudley on ameeriklane, on tema võimalusi kõvasti parandanud. Tema on see, kes viimastel nädalatel on ka väga pahase valitsusega asju ajanud. Varem peeti kõige tõenäolisemaks juhi järglaseks hoopis rafineerimisüksuse juhti Iain Conni.

Kuigi Haywardi lahkumise küsimust BP juhi kohalt on juba varemgi meedias tõstatatud tema, paljude silmis pisut ebaadekvaatse probleemilahendamise tõttu naftareostusega seonduvalt, jääb ta oma positsioonile tõenäoliselt kuni naftalekke peatamiseni, et uus juht tragöödiat enda karjääri määrima ei saaks, kirjutab majandusleht. BP pressiesindaja kinnitas, et praegu on Hayward ettevõtte juht, kel on nii ülejäänud juhtkonna kui nõukogu igakülgne toetus.

Paljud analüütikud on Wall Street Journalile öelnud, et Haywardi lahkumine oleks BP jaoks kaotus, arvestades ettevõtte finantspositsiooni paranemist tema juhtimise all enne katastroofi. Selle aasta esimeses kvartalis, enne naftaplatvormi Deepwater Horizon plahvatust, teatas ettevõte ootustest paremast, 6,08 miljardi dollarilisest kasumist.

Hayward asus BPd juhtima 2007. aastal, mil tema eelkäija John Browne lahkus skandaalide tõttu eraelus, ning lubas muuta BP palju arvestatavamaks konkurendiks naftamaailmas. Ta lubas parandada ka ettevõte suhteliselt nigelat ohutusalast minevikku, mida illustreerisid erinevad väiksemad ja suuremad õnnetused.

Homme esineb Hayward BP teise kvartali tulemustega, mis ilmselt väga rõõmustavad olema ei saa. Naftalekke likvideerimiskulud on juba praegu hiiglaslikud ning kasvavad kiirelt. Näiteks hindavad eksperdid, et BP töö veealuse naftapilve likvideerimise ja randade puhastamisega läheb ettevõttele päevas maksma 64 miljonit dollarit. Samuti on Valge Maja survestanud naftakompaniid asutama 20 miljardi dollari suurust tagatisfondi kõigi nõuete rahuldamiseks.

Hetkel kuum