19. august 2010 kell 3:56

Firma varatuks libaarvete abil

Prokuratuurile on esitatud kuriteoteade ja algatatud kriminaalmenetlus, milles Kaske ja veel viit meest süüdistatakse firma varast tühjaks kantimises.

Prokuratuurile on esitatud kuriteoteade ja algatatud kriminaalmenetlus, milles Kaske ja veel viit meest süüdistatakse firma varast tühjaks kantimises.

Võlausaldaja FEB direktori Janno Raide sõnul on ta kuulnud, et nende meeste puhul pole tegu millegi juhusliku, vaid kuritegeliku grupeeringuga. Kask ei näe küll grupeeringu liikme moodi välja, ent ikkagi – kui tõsised süüdistused osutuksid tõesteks, istub Äripäeva auto tagaistmel kurjategija. Ta loeb tähelepanelikult iga detaili Äripäeva käest saadud kuriteoteatest. Ta ütleb, et selline asi tuleb talle täieliku üllatusena. Mehe näos ei liigu ükski lihas.

“Vähemalt võiks keegi öelda, et uurimine käib,” ütleb ta lõpuks. Uurijad pole teda üle kuulanud ja see muudab teda oma sõnades kahtlevaks.

Arst soovitas äritegemises aja maha võtta

Kuni 2008. aasta detsembrini kuulus Hüdroehitus Kasele tema teise ettevõtte ML Partner kaudu. Kase elu läks mõruks juba 2008. aasta suvelkui Hüdroehituse makseraskused süvenesid ja ta hakkas investorit otsima. Kask räägib, et samal suvel tabas teda südamehaigus ning arstid käskisid kolm kuud puhata, kui ta just ei soovi kolmekümnendate aastate lävepakul lusikat nurka visata.

“Kask pakkus linna peal nii mõnelegi firmat müügiks,” meenutab Margo Möller, teine, keda süüdistus puudutab. Just temal on kuriteoteate järgi süüdistuses üks võtmerolle. Väidetavalt liigutas Möller erinevate äriühingute ja isikute abil Hüdroehitusest välja enam kui 3 miljonit krooni. Kuriteoteate järgi polnud aga Möller ainus. Pahatahtliku ettevõtte likvideerimise taga kahtlustatakse olevat ka Indrek Muugi.

Temast saab Hüdroehituse uus juhatuse liige. “Noh, musta BMWga sõitsid. Jutt oli ka ladus ja ilus,” meenutab Kask mehi, kellele ettevõtte üle andis. Nende nimesid keeldub ta aga ütlemast. Küll aga hakkasid Mölleri kõrvad segaste skeemide tagant paistma alles siis, kui Kask tsiviilmenetluse käigus tunnistusi andis.

Detsembris viskas Kask võtmed laua peale, enda sõnul ettevõtte tegevusse ei sekkunud ja andis investoritele üle. Pärast seda, kui uus juht astub pukki ja Hüdroehitus lõpetab majandustegevuse, hakkab ettevõttele laekuma miljonite kroonide kaupa arveid.

Kas osteti päris või fiktiivsed autod?

Kuriteoteate järgi osteti Mölleri hea tuttava Mehis Jaagura ettevõttelt kolm olematut maasturit rohkem kui miljoni krooni eest. Registrisse polnud neid autosid kantud ja seega seisab teates kahtlus, et autosid polnudki olemas. Jaagura sõnul oli tegu päris autodega, sest need seisid tema kinnitusel mingi hetk ka Tartus Lõunakeskuse ees.

Kaks neist oli hallid ja üks must. Tõestuseks saadab ta pildi ühest maasturist. “Mina sain aru, et töödejuhatajatele oli maastureid vaja,”

sõnab Jaagura. Ta võttis enda sõnul masinate ostmiseks pangalt laenu ja tahtis nende müügiga veidi raha teenida.

Jaagura on hämmingus, et ausat inimest saab üldse niimoodi poriga loopida, ning

avaldab kahetsust, et sellise supi sisse sattus. Kuriteoteate põhjal esitas sidusettevõte ML Partner, Kase firma, mille juhatusse kuulus pärast tema lahkumist Mihkel Mülts, Hüdroehitusele pea 2,6 miljoni krooni eest arveid. Selle eest renditi ujuvaid maastureid ostuhinnast kallimalt. Väidetavalt pidi arvete esitajaMülts kursis olema, et Hüdroehitusel polnud raha arvete maksmiseks, sest ta oli firma nõukogu liige juba alates 2008. aasta novembrist.

Kask räägib, et kaalus isegi enne tagasiastumist Mültsi Hüdroehitusse juhatusse panemist, kuid ütleb, et noore mehena ei jaganud ta veel üldpilti ja tuli otsida mees väljast. Küll aga on kuriteoteates kirjas, et Mültsi sõnul käskis tal arveid välja kirjutada hoopis Kask ise. Kuriteoteate järgi muudeti arvete väljakirjutamisel Hüdroehitus maksejõuetuks. Raha viidi äriühingust välja kahe kuu jooksul.

Dokumendis seisab, et kui seda poleks tehtud, oleks olnud võimalik veel tegevust jätkata. Seega kahtlustatakse, et maksejõuetus põhjustati teadlikult. Kahtlastest arvetest teatas Hüdroehituse endist juhti Kaske ka ettevõtte raamatupidaja. “Ütlesin siis, et kui teine mees teeb, siis mina ei puutu,” lausub Kask. Tema sõnul väideti talle pidevalt telefoni teel, et kõik laabub.

Kask: mina pole sentigi saanud

“Kui oleksin tahtnud neid põhja lasta või raha välja võtta, oleksin saanud seda ka ise teha,” räägib Kask. Siiski tunnistab mees, et astus hiljem nädalaks ML Partneri juhatuse liikmeks, et teha konto väljavõte. “See oli meeletu, mis raha oli sealt sisse tulnud ja välja võetud,” lausub Kask.

Tema sõnul oli ML Partneri kontol sama raha, mis Hüdroehitusest välja liikunud. Kask lisab, et siis valdas teda tohutu nördimus. “Ainuke halb asi on see, et ma pole selle eest sentigi saanud,” ütleb Kask. “Oleks mul miljonid taskus, poleks ma ajakirjanikuga rääkinud ja kohtutäitur ei istuks mul kaela peal.”

Autor: Kadrin Karner, Katariina Krjutškova

Hetkel kuum