Koit Brinkmann • 10. september 2010 kell 5:01

Ossipenko suurendas osalust Uikala prügilas

Kohtla vald müüs veerandi Ida-Virumaal asuva Uikala prügila aktsiatest kohalikule munitsipaalteenusteärimehele Nikolai Ossipenkole. Prügila kaasaktsionärid Jõhvi ja Toila vald kaaluvad aktsiate ostueesõiguse kasutamist.

Kuu aja jooksul on kaasaktsionäridel aga võimalus takistada Ossipenko firma AS N&V saamist ASi Uikala Prügila omanikeringi. Selleks tuleb leida 2,5 miljonit krooni, et kasutada aktsiate ostueesõigust. Vaba raha omavalitsustel aga ei ole.

Ossipenko kontrollitaval I.V.P.Keskusel on praegu Uikala prügilas 12,5protsendiline osalus. Kui jääb jõusse N&V ning Kohtla valla vaheline tehing, suureneb Ossipenko kontrollitav osalus 37,5 protsendini. Kohtla vallal oli seni prügilas 30protsendiline osalus. Pärast tehingut jäi alles 5 protsenti.

Saadud raha paneb vald Kukruse mõisa

Teistele aktsionäridele tekib aga olukord, kus Ossipenko saab hakata blokeerima otsuseid, mis nõuavad kahe kolmandiku aktsionäride häälteenamust.

"Püüame oma positsiooni parandada, omavalitsus ei pea olema äpu, ta peab olema kavala ärimehega võrdväärne partner," rääkis Jõhvi vallavanem Tauno Võhmar, miks nad püüavad leida raha ostueesõiguse kasutamiseks.

Võhmari arvates käitus Kohtla vald kogukonna huvidest lähtuvalt lühinägelikult. Uikala regionaalse prügilana ei kao kusagile ning pikemas perspektiivis on ta omavalitsustele tuluallikas, lisas ta.

"See oli raske südamega tehtud müük. Olime täbaras olukorras ja müüsime vastu tahtmist," selgitas Kohtla vallavolikogu esimees Arno Rossman.

Vald tegi EASi toetusel korda Kukruse mõisa. Sinna tuleb muuseum, kuid mõisa sisustamiseks ning inimeste palkamiseks vallal raha enam polnud. Prügila aktsiatest saadud 2,5 miljonit krooni kulubki mõisale.

Võhmari sõnul on aktsiate müügihind alla nende tegelikku väärtust ning Jõhvi ja Toila vallal tuleks teha kõik endast olenev, et selle hinnaga aktsiad ära osta. Hiljem saab selle raha dividendidena tagasi.

"Kui me raha kokku ei saada, siis tuleb käsi laiutada. Samas ma ei näe ka suurt probleemi, sest otsustamise hoob jääb ikka kohalike omavalitsuste kätte," oli Võhmar siiski optimistlik.

Keskkonnafondide toetus võib prügilal saamata jääda

Võhmari sõnul võib juhtuda, et kui erakapitali osa on prügilas suur, siis jääb ära riiklike keskkonnafondide toetus.

"Eraettevõtja Ossipenko pole teinud mingeid takistusi Uikala prügila arendamisel. Miks peaks see tulevikuski muutuma," märkis Rossman, kes on pikalt kuulunud Uikala Prügila nõukogusse.

Ossipenkolt eile kommentaari saada ei õnnestunud.

aktsionärid

ASi Uikala Prügila aktsionärid pärast N&V ja Kohtla valla vahelist tehingutJõhvi vald - 52,5%AS N&V (Nikolai Ossipenko) - 25%OÜ I.V.P.Keskus (Natalja Ossipenko) - 12,5%Toila vald - 5%Kohtla vald -5%

Hetkel kuum