20. september 2010 kell 3:00

Varjatud omanik?

Hiljuti pistiseskandaali sattunud AS Signaal varjab enda omanikku Šveitsi firma abil. Äripäevale on kolmest allikast kinnitatud, et Signaali tegelik omanik on suurettevõtja Urmas Sõõrumaa.

Aastaid Tallinna linnaga hästi läbi saanud ja pealinnas mitmeid ärisid omav Sõõrumaa ise eitab, et liikluskorraldusvahendeid valmistav, paigaldav ja hooldav Signaal kuulub temale. Lisaks usaldusväärsetele allikatele viitavad aga Sõõrumaale kui Signaali omanikule ka mitmed avalikest registritest kättesaadavad faktid.

Tallinna linnaga pikaajalist liikluskorraldustööde lepingut omava Signaali ametlik peremees on Šveitsi firma Neue Zuger Treuhand AG. See ettevõte on registreeritud Zugi kantonisse.

Šveitsi keskosas Zürichi lähedal maalilise Zugi järve kirdeservas asuv kanton on Šveitsi üks väiksemaid, seal elab neli korda vähem inimesi kui Tallinnas. Samas on tegemist Šveitsi ühe jõukama kantoniga, kus pakub raamatupidamis-, äri-ja juhtimiskonsultatsioone Christine Sutteri (53) juhitav ettevõte Neue Zuger Treuhand.

Sutter on Signaali nõukogu liige. Tema juhitaval ja Signaali omaval ettevõttel on ka kodulehekülg, kuid sellel antud telefoninumber ei vasta.

Kas juhuslik kokkusattumus?

Selles väikeses, kuid jõukas kantonis tegutseb ka Eesti üks rikkamaid ja mõjuvõimsamaid ettevõtjaid Urmas Sõõrumaa. Tema äriedu üks põhjus on olnud silmapaistvalt hea lävimine erinevate poliitikutega. Ta on avalikult, aga ka varjatult, olnud Eesti suuremate erakondade sponsor.

Šveitsis on Sõõrumaal valdusfirma US Invest Swiss AG, mis on registreeritud Signaali omanikfirmaga samale postiaadressile. Šveits on väike riik ja tegemist võib olla lihtsalt kokkusattumusega. Kuid postiaadress pole mitte ainus fakt, mis Sõõrumaa valdusfirma ja Signaali omanikfirma puhul kattuvad.

Signaali nõukogus omanikku esindav Christine Sutter on ka Sõõrumaa Šveitsis tegutseva valdusfirma US Invest Swiss AG juhatuses. Aga ka see fakt ei kõiguta Sõõrumaad. Ta kinnitab endiselt, et ei ole Signaali omanik ja lisab, et ei tea Christine Sutterist midagi.

“Ma kuulen seda nime elus esimest korda. Ma ei ole selle inimesega kunagi kokku puutunud,” väidab Sõõrumaa. Ta ütleb, et ta ei ole kunagi Signaali vastu huvi tundnud, ära ostnud ega plaani seda ka tulevikus teha.

Samas kinnitab ärimees, et tema Šveitsi valdusfirma asub tõepoolest Zugi kantonis ja on Signaali omanikfirmaga samale aadressile registreeritud.

Sutter pole aga ainus Signaali nõukogu liige, kes on töötanud Sõõrumaa palgal.

Signaali nõukokku kuulub ka Sõõrumaa valdusfirma U.S Invest endine investeeringute mänedžer Raiko Uri, kes praegu töötab Trigon Capitalis. “Raiko Uri töötas minu juures aastaid tagasi,” pareerib Sõõrumaa selle seose.

Arvestades Sõõrumaa haaret Eesti äriilmas, on muidugi palju neid inimesi, kes on tema palgal olnud. Seetõttu ei olegi võib olla imelik, et pärast Signaali erastamist on ettevõtte nõukokku kuulunud mitu inimest, kes on saanud tasu ka Sõõrumaa ettevõtetest.

Mänguväljakule astuvad advokaadid

Kuni 2008. aasta septembrini oli Signaali nõukogus ka Tallinna endine abilinnapea ja Isamaaliidu kunagine peamine sponsorite otsija Heiki Kivimaa. Samal ajal Signaali nõukogus töötamisele oli Kivimaa Sõõrumaale kuuluva Rotermann City OÜ juhatuse liige ja on samas ametis ka praegu.

Kivimaa järel tuli Signaali nõukogusse Paul Varuli advokaadibüroo partner Aldo Kaljurand, keda tabas eelmisel aastal Hispaanias Marbellas Sõõrumaa korraldatud traditsioonilisel tenniseturniiril ootamatu terviserike, mistõttu ta suri. Kaljurand sai Signaali nõukogu liikmeks 2008. aasta septembris. Temaga koos võtsid nõukogus istet Christine Sutter ja Raivo Uri. Samal ajaperioodil sai Signaali omanikuks salapärane Šveitsi firma.

Paul Varuli advokaadibüroo paistabki olevat üks ühenduslüli Sõõrumaa ja Signaali vahel. Tallinna linn erastas Signaali 2004. aastal Sõõrumaa hea tuttava ja vahepealse äripartneri Andres Peetsi firmale Richtel 40 miljoni krooniga. Peets müüs 2008. aasta suvel Signaali 10 miljoni krooniga edasi OÜ-le Biljon Investments, kes mõned kuud hiljem müüs Signaali omakorda 10 miljoni krooniga edasi praegusele omanikule Neu Zuger Treuhand.

Nn ühe-tehingu firma Biljon Investments paistab silma sellega, et aktiivset majandustegevust ei harrasta. Äriregistris olevatest aruannetest ilmneb, et 2006. aastal asutatud ettevõtte ainus tehing ongi olnud Signaali ost ja selle kiire edasimüümine.

Järjekordne huvitav seos ilmneb, kui vaatame, kes on Biljon Investmentsi asutaja ja omanik. Selleks on teine Paul Varuli advokaadibüroo advokaat Ants Mailend.

Advokaat Mailendit võib nimetada ka Urmas Sõõrumaa abiliseks või äripartneriks. Näiteks oli Mailend praegu Sõõrumaale kuuluva OÜ Rotermann City asutaja ning juhatuse liige.

Autor: Kadri Paas, Indrek Kald

Hetkel kuum