Kadri Paas • 20. september 2010 kell 3:11

Signaali ostnud advokaat võinuks saada aasta ärimeheks

Signaali ostuga oleks advokaat Ants Mailend võinud 2008. aastal kandideerida aasta ärimehe tiitlile. Tema väikesel osaühingul õnnestus osta Signaal umbes kümme korda madalama hinnaga, kui oli ettevõtte väärt.

Signaali tollane müüja Andres Peets tegi hämmastavalt kehva tehingu, sest müüs Signaali neli korda kehvema hinnaga, kui oli ise ostnud Tallinna linnalt. Kusjuures 2008. aastal oli Signaali majandusseis väga hea, Peetsi omanduses olles oli ettevõtte suutnud käivet ja kasumit hüppeliselt kasvatada ning ka linnalt laekus igal aastal tööde eest üha suurem summa raha.

Äripäeva rikaste edetabeli koostamiseks kasutatava metoodika kohaselt võinuks Peets küsida Signaali aktsiate eest 100 miljonit krooni. Aktsiate odavmüügi põhjust ei oska või ei taha Peets aga nüüd tagantjärele selgitada.

Tegelikult ei oleks Mailend aasta ärimehe tiitlit võitnud, sest saades Signaali aktsiad enda kontrolli alla, otsustas ta need kiiresti edasi müüa Šveitsis registreeritud ettevõttele. Kusjuures küsis  aktsiate eest ainult 10 miljonit krooni ehk sama hinna, millega oli ise Signaali mõni nädal varem ostnud. Pigem sobib Mailend selle tehinguga kandideerima aasta advokaadi tiitlile.

On veel üks huvitav kokkusattumus. Signaal on 2008. aastal andnud lühiajaliselt kellelegi 10 miljonit krooni laenu ehk täpselt sarnase summa, mille Signaali aktsiate eest käis välja advokaat Mailendi firma ning lõpuks ka ettevõtte praegune omanik.

Võimalik, et Signaali omanikevahetuse vormistamiseks kasutati 2008. aastal Signaali enda raha. Signaal paistab silma sellega, et omanik ei võta ettevõttest välja dividende, samas tegutseb aga kui väikene pank, kes väljastab lühiajalisi laene. Võib-olla kasutab salapärane omanik Signaali enda teiste äride lühiajaliste likviidsusprobleemide leevendamiseks.

Signaali odavmüügi põhjus võib olla see, et firma tegelik omanik pole kunagi olnudki Andres Peets. Tegelik omanik soovib end hoida varju. Ta ei taha, et teda seostatakse Tallinna linnale teenuseid pakkuva ettevõttega ega taha, et keegi hakkaks tundma huvi, kuidas Signaal erastati 2004. aastal.

Hetkel kuum