Kaisa Gabral • 4. november 2010 kell 7:25

Arengufond investeerib rakuteraapiasse

Eesti Arengufond otsustas teha uue riskikapitaliinvesteeringu Eestis tüvirakkude kasvatamise tehnoloogiat arendavasse firmasse Cellin Technologies OÜ.

Cellin Technologies OÜ on välja arendanud tehnoloogia inimese kudedest või luuüdist eraldatud tüvirakkude senisest kiiremaks kasvatamiseks raviprotseduuriks sobivateks koepreparaatideks. Kuna meditsiinis kasutatavate tüvirakuprotseduuride loetelu on käesoleval ajal veel suhteliselt lühike, siis näeb ettevõte olulist turgu muuhulgas ka kosmeetilisel meditsiini (näonaha silendamine) ja regeneratiivmeditsiini (näiteks liigesekõhre taastamine) valdkonnas.

"Selle ettevõtte juures avaldab Arengufondile muljet see, et on leitud tee maailmas olemasoleva tehnoloogilise taseme parandamiseks. Tüvirakkude organismist eraldamise järgselt kulub tavapäraselt märkimisväärne aeg, kuni raviotstarbeks kõlbulik preparaat valmis kasvab, ning kui kasvatamiseaega on võimalik lühendada, tekitab see selge eelise konkurentide ees," kommenteeris otsust Arengufondi investeeringute ekspert Indrek Kelder.

Cellin Technologies OÜ vastu on juba huvi üles näidanud mõned võimalikud partnerid, kes näevad muuhulgas suurt perspektiivi lähiriikidest maksujõuliste klientide toomises ning seeläbi nn meditsiiniturismi edendamises.  

Keldri sõnul jätkab ettevõte paralleelselt tüvirakupreparaatide tootmislabori käivitamisega ka tehnoloogia arendamist. "Kui praegu käivitatavad teenused on lühemas perspektiivis orienteeritud Eesti ja meie naaberriikide klientidele, siis loodetavasti on tulevikus põhjust rääkida ka tehnoloogia müügist juba globaalsel turul," ütles ta.

TTÜ juures asuva ettevõtte Cellin Technologies OÜ senisteks suuromanikeks on olnud läbi teadus- ja arendusettevõtte Protobios OÜ Eesti teadlased dr Kaia Palm ja prof Toomas Neuman. Investeeringu tulemusena omandavad üle kolmandiku ettevõttest Arengufond ja kaasinvestor äriingel Sirli Sipp Kulliga seotud ettevõte. Sama kaasinvestoriga tegi Arengufond investeeringu ka OÜsse BiotaP.

Hetkel kuum