24. november 2010 kell 7:15

Merkel: olukord on erakordselt tõsine

Saksamaa kantsleri Angela Merkeli sõnul on väljavaade rea Euroopa riikide pankrotistumisest „erakordselt tõsine“.

Merkel ütles eile Berliinis, et ta küll ei taha „tonti seinale maalida,“ kuid veel aasta tagasi oleks olnud raske „ette kujutada debatti“, mis praegu Euroopas käimas on. Saksa liider rõhutas ohtu, mida kujutavad eurole võlgades riigid. Saksamaa plaan on haarata eurotsooni kriisilahendusse tulevikus ka investorid.

„Ma ei loobu sellest plaanist, kuna teisiti ei ole võimalik poliitikal finantside üle valitseda,“ ütles Merkel. „Meie eesmärgiks jääb endiselt rõhuda karmidele meetmetele ja karmidele tingimustele, kuid ühtlasi väljendada selget toetust eurole.“

Merkeli seisukohti ei jaga Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet ja Hispaania ja Kreeka liidrid. „Merkel kõnnib noateral, üritades jõuda teiste valitsustega kokkuleppele kriisilahendusmehhanismi osas, samal ajal üritades hoida vaos turgusid,“ ütles Carsten Brzeski, ING grupi ökonomist. „Turud jälgivad teda väga täpselt. Merkeli saatus sõltub kriisilahendusmehhanismist. See peab olema edukas.“

Iirimaa valitsus esitleb täna järgmise 4 aasta säästuplaani, mis sisaldab muuhulgas 800 miljoni eurost kärbet tervishoiualal. Oma 12,5 protsendilisest ettevõtte tulumaksust kui ühest majanduse alustalast Iirimaa ei loobu, kuid plaanis on vähendada miinimumpalka 12 protsenti.

Iirimaa päästmine läheb Euroopa Liidule maksma umbes 85 miljardit eurot, sellest miljardit eurot pankade päästmiseks ja 50 miljardit riigile.. Kardetakse, et peagi võivad olla sunnitud finantsabi taotlema ka Portugal ja Hispaania.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum