Raivo Sormunen • 5. detsember 2010 kell 21:00

Poolakatel on euroga aega

Poola keskpanga juht Marek Belka sõnul ei peaks Poola kiirustama euro kasutusele võtuga niikaua, kuni Euroopa Liit kohandab nii oma poliitilisi institutsioone kui ka majandust, mis peaks toetama stabiilset valuutat.

"Euroopa rahaliit on ambitsioonikas, kuid lõpetamata projekt, kuna Euroopa Liidul puudub ühine eelarve ja tsentraliseeritud rahanduspoliitika," ütles keskpankur möödunud neljapäeval Krakowis peetud loengus.

"Selle aseainena on olemas küll härrasmeeste kokkuleppe ehk Maastrichti kriteeriumid, kuid praeguseks on välja tulnud, et puudub piisavalt härrasmehi," lisas Belka. Ehkki praeguses olukorras oleks euro kasutuselevõtt hüpoteetiline, siis üldises plaanis toetab Belka siiski Poolas üleminekut millalgi eurole.

Septembri keskel Eesti europidustusel osalenud Belka ütles, et nad kadestavad eurotsooniga liituvat Eestit ning euroala on saanud endale Eesti näol ühe tugevama liikme.

Siiski ütles ta juba toona, et poolakate toetus on euroga liitumisele vähenenud ning kuna eurotsoon on ümberehitusfaasis, oleks mõistlik taktika oodata ära, kuni uus arhitektuur paika saab.

Kui eestlaste kätte jõuab euro vähem kui nelja nädalaga, siis poolakate europlaanid on küllaltki ebamäärased. Poola rahandusminister Ludwik Kotecki ütles novembri keskel, et kui praegused makromajandusnäitajad püsivad, on Poolal võimalus eurotsooniga liituda 2015. aastal ning ametliku eurotsooniga liitumise tähtajaga võiks nad välja tulla alles 2012. aastal.

Ehkki Poolal on oma valuuta, on ta viimase aasta jooksul üsnagi hästi eurost kinni hoidnud. Näiteks on valuuta liikunud aasta jooksul 3,73-4,08 krooni vahel ehk vaid kümneprotsendises koridoris. Küll aga liikus valuuta väga tugevalt turgude meelevallas 2008. aasta juulist kuni 2009. aasta veebruarini, mil 4,9 krooni maksnud Poola zlott kukkus vaid 3,2 kroonile. Valuuta devalveerumine muutis riigi ekspordisektori hästi konkurentsivõimeliseks, mis lisaks tugevale sisemaisele nõudlusele suutis poolakad päästa majanduslangusest nii 2008. kui ka 2009. aastal.

Hetkel kuum