Dmitri Jegorov • 19. jaanuar 2011 kell 21:00

Olge ettevaatlikud investeerimishoiusega

Jutt on hoiatuseks teistele investoritele, kes kaaluvad rahapaigutust investeerimishoiusesse. Lõppev investeerimishoius SEBs andis tulemuseks uue teadmise, et tuleb ikka võtta paber ja pastakas kätte ning üritada tuletada valem, mille alusel pank investeerimishoiuse intressi arvutab.

Milles küsimus? Hoiuse intressimäära arvutab pank küll arusaadava valemi järgi, mis on "(lõppväärtus - algväärtus)/algväärtus", kuid huvitav on see, et pank arvutab lõppväärtuse erilisel moel. Kui hoiustatud summa investeeris pank erinevatesse alusvaradesse, mis on kasvanud keskmiselt nt 12%, siis hoiustajale väljamakstav juurdekasv nii jõudsalt ei kasva.

Olulist rolli mängib siin see, kuidas see kasv kujunes. Nimelt on pakkumistingimustes lõppväärtus "aritmeetiline keskmine vastava aktsia sulgemisväärtustest teisestel hindamispäevadel". Kui neid päevi on aastas neli, hoius on 3aastane ja kasvab 1% iga kvartal, siis mõtled küll, et saad 3 aasta möödudes 12%, aga aritmeetiline keskmine annab tulemuseks vaid 6%.

Umbes sama juhtus ka eile lõppenud SEB investeerimishoiusega. Kui alusvara algväärtus oli 3 aastat tagasi 100, siis jaanuaris fikseeritud väärtus on 117,90, ent ühelgi investoril ei tasu sellist tootlust loota. Pikka aega oli väärtus finantskriisi tõttu tagasihoidlik, sageli isegi alla 100, mida pank fikseeris igas kvartalis. Fikseeritud väärtuste keskmine annab uhke 17,9% kõrval kõigest 3,88% .

Investeerisin riskipreemiaga hoiusesse (investeering 110% alusvara väärtusest). Tulemus ongi see, et olles investeerinud 110 krooni millessegi, mis on kasvanud ligi 18%, saan tagasi 104 krooni. Kuigi pank reklaamis osalusmäärana 107-132%, osaleme me pangaga kasumi jagamises nii, et mina saan kahju 6 krooni ja pank saab kasu 18 krooni, lisaks ka minu riskipreemia 10 krooni. Riskivaba investeering küll, aga kellele?

Pank ei ole juriidiliselt milleski süüdi. Kõik on tingimustes kirjas. Kuid selline tore nõks, nagu pangapoolne lõppväärtuse defineerimine kogu investeerimisperioodi väärtuste keskmisena, andis tulemuseks, et riskivaba investeeringuna reklaamitud investeerimishoius osutus vaatamata heale tootlusele investori jaoks kahjutoovaks. Ka tänaste SEB hoiuste puhul on lõppväärtuse säte pakkumistingimustes samalaadne.

Hetkel kuum