Sirje Rank • 27. jaanuar 2011 kell 7:23

Rootsi keskpanga juht SEKi tugevuse pärast ei muretse

Rootsi krooni tugevnemiseks oli ammu aeg ning riigi konkurentsivõime sellest ei kannata, ütles Rootsi keskpanga juht Stefan Ingves intervjuus ajalehele Wall Street Journal.

„Me oleme 15 aastat öelnud, et kroon tugevneb ja nüüd on see reaalselt juhtunud,“ ütles Ingves. „Rootsi majanduses ei ole krooni vahetuskurss see kõige olulisem. Väga palju sõltub sellest, mis toimub mujal maailmas, milline on globaalne kasv,“ jätkas ta, märkides, et Rootsi on kasu saanud näiteks Hiina kiirest majanduskasvust.

Nõudlus Rootsi kaupade ja teenuste järel kannustas kasvu läinud aastal ning teeb seda ka tänavu. Rootsi keskpanga prognoosi järgi kasvab Rootsi SKP tänavu 4,4% läinud aasta 5,5%-se kasvu järel.

Rootsi keskpank on baasintressimäära kergitanud juba neljal korral 0,25 protsendilt 1,25 protsendile ning jätkab tänavu tõenäoliselt samal kursil.

Ingves ei jaga Rootsi keskpanga asejuhi Karolina Ekholmi seiskohta, et intressimäärade tõstmises tuleks paus teha, kuna tugevam kroon (euro suhtes aastatagusega võrreldes 13% tugevam) aitab inflatsiooni ohjes hoida. Seni on inflatsioon vaos püsinud, kuid mullu detsembris kiireses see aastatagusega võrreldes 2,3%-le.

„Krooniga toimuv mõjutab inflatsiooni teatud määral, kuid võrreldes näiteks 90nendate aastate algusega on olukord täna oluliselt muutunud,“ ütles Ingves. Toona oli valuutakursi mõju suurem, praegu on krooni kurss inflatsioonis kõigest üks komponent, ütles Ingves.

Suurimat ohtu Rootsi majandusele näeb Ingves elanike laenukoormuse kasvus.

Hetkel kuum