Sirje Rank • 20. jaanuar 2011 kell 11:34

OECD: Rootsi majandus on tugev nagu Pipi

Rootsi majandus on tugev nagu Pipi Pikksukk, ütles OECD peasekretär Angel Gurria.

„Rootsi on edulugu hoolimata sellest, et  väikese avatud majandusena olete haavatavad arengutest, mis ei ole teie kontrolli all,“ ütles Gurria.

OECD prognoosib Rootsi majandusele tänavu 3,9 ja tuleval aastal 3,4% suurust SKP kasvu. Tööpuudus väheneb prognoosi järgi tänavuselt 8 protsendilt tuleval aastal 7,5 protsendile. Võrreldes läinud aasta sügise prognoosiga on OECD tänavust majanduskasvuprognoosi tõstnud.

Rootsi on majandus- ja finantskriisist hästi toibunud tänu tugevatele institutsioonidele ning riigi korras rahandusele.

„Rootsi 1990nendate aastate panganduskriisile järgnesid kaugeleulatuvad reformid. Nii läks Rootsi kriisile vastu tugevate institutsioonide ja alusnäitajatega,“ märkis Gurria.

Kriis on näidanud, et raha- ja eelarvepoliitiline raamistik toimib hästi. Selleks, et pikaajaline tööpuudus ei juurduks, on oluline jätkata tööturu ja haridussüsteemi reformimist.

OECD märgib, et sedamööda kuidas majanduskasv hoogu võtab, peab Rootsi rahapoliitika karmistuma ning järk-järgult tuleb lõpetada ka finantssüsteemi toetamine. Ambitsioonikate keskkonnaeesmärkide saavutamine oleks aga OECD hinnangul saavutatav ka madalamate kuludega, vahendas agentuur Direkt.

Hetkel kuum