Dividendid? Optsioonid?

Kaisa Gabral 08. veebruar 2011, 18:38

 Tallink Grupi suuromanikud eeostasas Enn Pandiga lubasid aktsionäride üldkoosolekul taas, et laevafirma hakkab maksma dividende. Samuti kinnitati aktsiaoptsiooni programm juhtivtöötajatele ja nõukogu liikmetele.

Varasem kogemus on aga näidanud, et tegelik elu kipub minema täpselt vastupidi sellele, mida Tallinki suuromanikud aktsionäride üldkoosolekul lubavad. Näiteks dividendide maksmise lubadusega tuli Pant välja ka 2008. aasta jaanuaris toimunud üldkoosolekul ning ka täpselt aasta tagasi.

Täna veidi enne keskpäeva oli Tallink SPA & Conference hotelli teise korruse fuajeesse kogunenud kirju seltskond. Tallink Grupi aktsionäride registreerimise laua juures sagisid pintsakutes härrad, hallipäised vanataadid, väärikamas eas prouad ja tossudes noorukid. Mõnede näod oli murelikud, mõned vaatasid ootusärevalt ringi. Õhk ei olnud paks, kuid ootusest ärev. Justkui kuuleks varsti suuri uudiseid.

Koosoleku saali esiotsas kogunesid Tallinki suuromanikud – teiste hulgas muhelev Toivo Ninnas, alati heatujuline Ain Hanschmidt ning vaoshoitud Enn Pant. "Tallink soovib jõuda selleni, et hakatakse aktsionäridele dividende maksma. Millal, seda näitavad paar järgnevat majandustulemust. Tahame, et dividendimaksmine oleks jätkusuutlik. See on meie strateegia osaks," teatab Tallink Grupi juhatuse esimees Enn Pant aktsionäridele.

Ta esitab aktsionäridele oma visiooni ettevõtte jaoks kõige olulisemast. Olulisi punkte on Pandi ettekandes kokku neli. Dividendide maksmine kunagi tulevikus kuulub nende nelja märksõna hulka koos laenukoormuse vähendamisega. "Jätkuv reisijate ja turuosa suurendamine, oluline saavutada maksimaalne klientide rahulolu, haarata kõik kliendigrupid ning lisaks jätkusuutlik dividendi maksmine ja laenukoormuse optimeerimine," loelteb Pant strateegiliselt olulisi eesmärke.

Aktsionärid nihelevad ootusärevalt. Mõni kallutab ennast ettepoole ja proovib süvenenud pilgul vihjeid juhtkonna nägudelt välja lugeda. Parasjagu tutvustab järgmist päevakorrapunkti finantsdirektor Janek Stalmeister. Üks vanem daam, kes oma uhke karvamütsiga istub ihuüksi esimestes ridades tõstab käe ja küsib küsimuse: “Millal Tallink dividende maksab? Kas järgmisel aastal?“ Selle peale vastab Stalmeister: "Me teeme kõik selleks, et ettevõtte tulemused oleksid selleks väga head. Kas need on selleks head järgmisel aastal? Hetkel me seda väita ei saa," märgib finantsjuht.

Koosolek jätkub. Nõukogu esimees Toivo Ninnas surub pastaka suupeale ja jääb mõtlikult kaugusesse vaatama. Järgemööda kinnitatakse erinevad päevakorrapunktid, näiteks kehtestatakse ASi Tallink Grupi majandusaastaks 01.jaanuar kuni 31.detsember ning kinnitatakse aktsiaoptsiooni programmi tingimused. "See on juhtivtöötajate motiveerimine. Varasemalt oleksid aktsiaoptsioonid läinud maksu alla. Tänaseks on maksusüsteemi muudetud," selgitab Stalmeister. Omanikele tehtava ettepaneku kohaselt väljastab Tallink Grupp kuni 31. augustini 2013. aastani kokku kuni 15 000 000 aktsiaoptsiooni, aga mitte rohkem kui 780 000 ühele isikule. Iga aktsiaoptsioon annab selle omanikule õiguse osta üks Tallink Grupp aktsia.

Peale hääletust võetakse vastav päevakorrapunkt vastu, kinnitatakse nõukogu liikmed ning nende töötasu. "Nõukogu liikmete tasus pole muud uut kui see, et kroonid on viidud üle eurodeks," märgib Enn Pant.

Karvamütsiga vanaproua tõstab taas käe ning soovib esitada küsimust. "Millal Tallink pankrotti läheb?" küsib proua. Aktsionäride hulgast kostab pobinat ja kahinat. "Ei ole plaanis pankrotti minna," vastab küsimuse peale Pant. Tema sõnul pole ettevõttel hetkel plaanis ühtegi uut laevaliini avada, pigem keskenduda põhitegevusele. "Keskendume põhitegevusele – kasum, laenud ja dividendid. Agressiivse laienemise aeg on praegu otsas," lausub ettevõtte juht

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. February 2011, 15:49
Otsi:

Ava täpsem otsing