LHV: Nokia ja Microsofti partnerluslepe polnud üllatav

Kaisa Gabral 11. veebruar 2011, 15:24

Maailma suurim mobiiltelefonide tootja Nokia teatas, et hakkab tarkvaraarenduses Microsoftiga koostööd tegema. LHV analüütiku Erko Rebase hinnangul ei olnud tänane partnerluslepe väga üllatav.

Järgneb Erko Rebase kommentaar:

Kuna Stephen Elop mainis juba neljanda kvartali tulemustejärgsel pressikonverentsil, et edasi minnes kaalutakse liitumist mõne muu operatsioonisüsteemiga peale Symbiani ja MeeGo, siis ei olnud tänane partnerluslepe kuigi üllatav. Mis tõenäoliselt tingis investorite negatiivse reaktsiooni, oli Microsoftiga loodud sideme tugevus ning MeeGo nihutamine kaugemale tagaplaanile.

Nokia on juba mõnda aega kaotanud turuosa, seda konkurentsivõimetu operatsioonisüsteemi ja nõrgapoolse teenuste toe tõttu. Inteliga koostöös arendatav MeeGo on olnud seetõttu investorite peamiseks lootuseks, et maailma suurim telefonitootja võidab tagasi kaotatud turuosa, kasvatab marginaale ning seejuures suudab end teiste telefonitootjate seas diferentseerida. WinMo valimine Nokia mobiiltelefonide peamiseks operatsioonisüsteemiks võis seada need eesmärgid suurema kahtluse alla, eriti võimaluse olla teistest erinev. Osaliselt leiab sellele kinnitust Nokia pikemaajalisest nägemusest saavutada pärast 2012. aastat seadmete ja teenuste üksuses 10%-st kõrgemat ärikasumimarginaali, mis ei ole 2010. aasta 10,9% kõrval just kuigi paljutõotav.

Tänapäeva nutifoniga käib kaasas ökosüsteem, mis pidevalt täieneb ja tagab seadme atraktiivsuse. Ühest küljest tunnistas Stephen Elop, et MeeGo pole arenenud nii kiiresti kui loodeti. Teistest küljest võis oodatust tugevama koostöö Microsoftiga tingida ebakindlus, et aasta teises pooles turule jõudva MeeGo vastuvõtt ei kujune tarbijate ja kolmanda osapoole arendajate seas nii soojaks nagu seda praegu kõik loodavad. Liit Microsoftiga kindlustab LHV Panga arvates Nokia tagalat ning vähendab ebaõnnestumise riske tulevikus, ent järgmised kaks aastat kestva üleminekuperioodi jooksul kaotab ettevõte tõenäoliselt turuosa edasi ning tunneb jätkuvat marginaalide survet.

Microsoftile võiks mõju pikemas perspektiivis olla positiivne, kuna oma tehnoloogiat hakatakse litsentseerima väga laia kasutajabaasiga ettevõttele. Lühiajalise mõju hindamiseks tuleks põhjalikumalt uurida kokkulepet kulude poolel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. February 2011, 15:25
Otsi:

Ava täpsem otsing