Soome pesupesijad ühisrindes Eesti firma vastu

Anu Jõgi 22. veebruar 2011, 17:21

Soome tekstiilihooldajad kaebavad häälekalt eestlaste pesupesufirma peale, nende arvates võib kergemeelne konkurents pesupesemise vallas viia tervisriskideni, kirjutab Kauppalehti.

Eriti on tekstiilihooldajate liidu hambus Soome ärimehe juhitud Eesti töötajaskonnaga firma, mis on saanud mitmelt Soome linnalt miljonite eurode ulatuses pesupesemistellimusi.

Eesti pesumaja tegevust vaatles esimesena Suomen Kuvalehti, kelle teatel ei vasta eestlaste hankele esitatud kvaliteedikriteeriumid nende tegelikule tööle, vaid olid kirja pandud ainult hanke võitmiseks.

Soome ärimehe juhitud Eesti ettevõte on saanud Soomest suure hulga tellimusi avalikelt hangetelt, pakkudes konkurentidest märkimisväärselt madalama hinna, väljamõeldud kvaliteedikriteeriumide ja ilma lubatud enda tootmisüksusteta.

Tekstiilihoolduse liidu hinnangul võib selline kergemeelne konkureerimine põhjustada olulise terviseriski. Ühes lastis edasitoimetatavad haigla, suurköögi ja vanadekodu linad on peaaegu ideaalne nakatumiskeskkond. Helsingi Ülikooli hügieeni- ja mikrobioloogialaboratooriumi juhataja Kirsi Laitineni sõnul kasvatatakse ülikooli laboratooriumides baktereid kõrgemal temperatuuril, kui Eesti firma lubab pesta soomlaste pesu.

„Selgitustest pole kasu, kui kas või ühel korral pääsevad haiglabakterid ebaprofessionaalse töö tõttu suurköökidesse, hotellidesse või vanadekodudesse üle riigi. Sellise õnnetuse hind oleks ühiskonnale valus ja olukord riigile traagiline,“ väitis dramaatiliselt Rusanen Tekstiilipalvelut OY tegevjuht Jori Rusanen.

„Avalike hinnavõistluste korraldajad ei selgita välja pakkujate tausta, isegi hanke võitjat ei kontrollita. Antud lubadusi ei kontrollita isegi tagantjärele. Sellene tegevusviis ahvatleb petma,“ märkis tekstiilihoolduse liidu esindaja Lassi Räsänen.

Eestist on Soomes hulga pesupesemise tellimusi võitnud Siive Silvese osalusega firma Gorefield Eesti AS ja Vantaa linna hanke võitis jaanuri Tallinna Pesumaja.

Silves on Delfile Kuvalehti loo peale öelnud, et tema hinnangul on tegemist konkurentide tellimusel valminud artikliga. "Nad kindlasti ei saa aru, kuidas meil töötavad inimesed saavad 300-400-eurose palgaga, kui neil on miinimum kusagil 1600 eurot ja eks see ju väljendub iga kilo pesu pestes sentidena –palju on palga-, vee- või elektrikulud või kas pesumaja töötab öösel või päeval," rääkis Silves Delfile.

Ka kummutas Silves soomlaste hirmu, nagu võiks haigla bakterid nakatada teiste klientide pesu: "Me ei võta endale näiteks haiglapesu, meie suunitluseks on tööriided, lasteaiad, köögid. Veel on seal päästeamet..."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2011, 10:04
Otsi:

Ava täpsem otsing