Indrek Kald • 24. märts 2011 kell 7:20

Rein Lang aastal 2000: kultuuriministeeriumi pole vaja

Kultuuriministeeriumi kui sellist pole Eestis vaja, ütles Reformierakonna kandidaat kultuuriministri ametisse Rein Lang 2000. aastal antud intervjuus.

Kunagi oli ta haridusministeeriumiga ühes ja mina jätkaksin seda rida, kultuur ja haridus pole nii väikeses riigis nagu Eesti eristatavad, lisas ta toona usutluses Postimehele.

Tänane justiitsminister Rein Lang rääkis siis, et Eestis on riik endale võtnud meeletu hulga funktsioone, mis tegelikult peaksid toimima iseenesest ja pole riigi asi. "Riigi käes peaksid olema vaid need asjad, mis on hädavajalikud, ja kui ülejäänu anda ühiskonna kätte, läheks meil oluliselt paremini," märkis ta.

Otsustamise ja hakkama saamise aluseks on informatsioon, mida usun endal olevat, kui osata seda sünteesida ja analüüsida ja natukegi ajusid on ning armastust asja vastu, siis saab hakkama küll, vastas Lang 11 aastat tagasi küsimusele, kuidas sobiks talle kultuuriministri amet.

1999. aastal pöördusid kultuuriministeeriumi töötajad kapo poole, kuna Lang ähvardas väidetavalt nende julgeolekut. Nimelt ütles ta toona Kuku raadio igalaupäevases saates Keskpäevatund, et kultuuriministeeriumisse tukeks visata granaat.

"Rein Langi poolt tehtud avalik üleskutse avalikus raadiosaates on kvalifitseeritav kriminaalkoodeksi mitmete sätetega," leidsid 30 ministeeriumi töötajat, kes pöördusid avaldusega kaitsepolitseisse.

"Oleme tõsiselt mures oma julgeoleku pärast töökohas," kinnitasid nad ning palusid kapol pärast asjaolude kontrollimist algatada süüdlase vastutusele võtmiseks kriminaalasi.

Langi sõnul oli tema avaldus raadiosaates ajendatud kultuuriministeeriumi tegevusest ringhäälinguprobleemide käsitlemisel.

Hetkel kuum