Swedbank läks Hansapanga asutajate vastu kohtusse

Birjo Must 19. aprill 2011, 00:00

Kohtuvaidluse sisuline arutamine algab juunis.

"Toompeamaja ei ole täitnud oma garantiikirjast tulenevaid kohustusi ja seetõttu on asi jõudnud sinnamaale, kus ta praegu on," teatas Swedbank pressiesindaja vahendusel, lisades, et midagi rohkem kommenteerida pole võimalik.

Toompeamaja väikeomanik ja juhatuse esimees Einar Entsik selgitas, et Toompeamaja ja Swedbanki vahel on eriarvamused Mennel Grupp OÜ ja Swedbanki vahel sõlmitud laenulepingu garantiikirjast tuleneva garantiisuhte kehtivuse ja suuruse osas. Garantiikirjast tulenev võimalik nõue on tema kinnitusel 4 miljonit krooni. Swedbank nõuab aga kohtu kaudu 1 miljonit eurot ehk 15,6 miljonit krooni.

Kohtuvaidluse täpsemaid asjaolusid Entsik jagama ei nõustunud. "Me ei pea võimalikuks kommenteerida kohtuvaidluse käiku," sõnas ta.

Garantii kehtib lepingu täitmiseni. Toompeamaja majandusaasta aruande järgi garanteeris ettevõte oma nüüdseks pankrotistunud sidusettevõtte Mennel Grupi ja Swedbanki vahel 2007. aasta novembris sõlmitud laenulepingut, mille garantiisumma on aruande järgi 4 miljonit krooni ehk 0,26 miljonit eurot. See garantii kehtib kuni laenulepingu täitmiseni.

Eelmisel nädalal toimunud eelistungil selgus, et Swedbanki viimane nõue koos viivistega esitati kohtule 5. aprillil. Swedbanki esindava advokaadi Vesse Võhma sõnul on pankrotihalduri eeldatav Swedbanki nõue kokku 1,06 miljonit eurot, millest 100 000 eurot läheb kuludeks ning ülejäänust enamik läheks Swedbankile.

Viimsi kinnisvaraprojekt läks vett vedama. Harju maakohus kuulutas Hansapanga asutajatega seotud Mennel Grupi pankroti välja 2009. aasta novembris. Toompeamaja majandusaasta aruandes toodi põhjuseks asjaolu, et Mennel Grupp sattus 2008. aastal kehva majanduslikku olukorda seoses Leedu tütarettevõtte pankrotiga.

Mennel Grupi pankrotihaldur Oliver Ennok väitis aga, et ettevõte pankrotistus, kuna ei suutnud kasumlikult müüa kinnisvara Viimsi vallas. Viimsis tegeles Mennel Grupp Laiaküla arendusprojektidega. "Vara realiseerimisest ei oleks seoses kinnisvara turu langusega jätkunud kõigi hüpoteegiga tagatud panga ja muude võlausaldajate nõuete rahuldamiseks," selgitas Ennok.

Pankrotihalduri kinnitusel on Swedbanki nõue Mennel Grupi pankrotimenetluses esitatud ja tunnustatud summas 32,9 miljonit krooni ehk 2,1 miljonit eurot.

Tema sõnul on praeguseks vara realiseeritud umbes 1 miljoni euro eest ning selle arvel tasutakse eesõigusnõudena (hüpoteegiga tagatud) Swedbanki nõue. Muid nõudeid lisaks Swedbankile on veel umbes 300 000 euro eest, kinnitas Ennok.

Eelistungil palus Toompeamaja esindav advokaat Enno Heringson kohtul tunnistajaks kutsuda ka Mennel Grupi juhatuse esimehe Urmas Lauri.

Küsimustele kohtuhagi sisu kohta vastas Laur esialgu, et kuna ta pole olnud Toompeamajaga varasematel aegadel seotud, siis ei oska konkreetselt midagi öelda. "Arvan, et see nõue on kunagi olnud seotud mingi Kodumajagrupiga nende garantiide osas. See saab olla loogiline seos, aga üldiselt ma Toompeamaja asjadest eriti ei tea," sõnas Laur. "Mennel oli sellega ka seotud, kuid Mennelist ma küll ühtegi vaidlust ei tea."

Mõne aja pärast saatis Laur aga juba palju konkreetsemate vastustega kirja, mis sarnanes peaaegu üks ühele Entsiku öelduga.

Saame on suurim omanik. Mennel Grupp asutati 2005. aasta suvel ning kuni pankrotistumiseni juhtis ettevõtet Laur. Ettevõtte viimased omanikud olid võrdselt Toompeamaja ja samuti praeguseks pankrotistunud Kodumajagrupi AS. Viimane oli Hansapanga asutajate loodud ning Lauri juhitud ettevõte, mis tootis eramuid. Ettevõtte suurim omanik oli Andres Saame.

Väiksem ehk alla 10% jäänud osalus oli aga Jüri Mõisa, Hannes Tamjärve, Rain Lõhmuse, Heldur Meeritsa, Olari Taali ja Meelis Lao firmadel. Väikeomanik oli ka ettevõtte juht Laur eraisikuna ja oma firma kaudu.

Paar kuud enne Kodumajagrupi pankrotti sai suuromanikuks OÜ Landscape, mis on seotud ettevõtteid likvideerida aitava Urmas Toomega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing