Sirje Rank • 22. mai 2011 kell 4:39

S&P hoiatas Itaaliat

Reitinguagentuur S&P hoiatas reede õhtul, et võib alandada euroala suuruselt kolmanda majandusruumi Itaalia reitingut, kuna väljavaated Itaalia suure avaliku sektori võla vähendamiseks ja majanduskasvu kiirenemiseks on halvenenud.

Agentuur kinnitas Itaalia pikaajaliste võlakirjade reitingu tasemel A+ ja lühiajaliste võlakirjade reitingu tasemel A-1+, kuid muutis reitingu väljavaated stabiilselt negatiivseks, vahendas agentuur Bloomberg.

Vastuseks reitinguagentuur hoiatuse peale teatas Itaalia valitsus, et kiirendab strukturaalseid reforme, et eelarve 2014. aastaks tasakaalu saada.

„S&P ütleb sisuliselt seda, et Itaalia majandus ei kasva, kuna strukturaalsed reformid on tegemata ning majanduskasvu kidumine võib riigi jaoks keskmises ja pikas perspektiivis kohustuste täitmise raskeks teha,“ ütles Bloombergile Rooma Luissi Ülikooli professor Nicola Borri. „Nad ei ütle, et me oleme juba praegu nagu Kreeka ja Portugal, praegu on kõik OK; kuid probleemid võivad tekkida edaspidi.“

Itaalia majandus kasvas esimeses kvartalis 0,1%, jäädes alla analüütikute ootustele. Kriisieelsele tasemele ei naase Itaalia majandus veel vähemalt kaks aastat, prognoosib OECD.

Hindame, et Itaalia majanduskasvu väljavaated on halvenenud, kuna puudub poliitiline toetus tööturu dereguleerimisele ning tootlikkust tõstvatele reformidele, nentis S&P.

Mai alguses võttis Itaalia valitsus majanduskasvu ergutamiseks ja tootlikkuse tõstmiseks vastu kava, mis näeb ette bürokraatia vähendamise ja maksekärped firmadele, mis investeerivad teadus- ja arendustöösse. Rahandusminister Giulio Tremonti sõnul, kes erinevalt mitmetest teistest euroala riikidest kriisi ajal majandust eelarvevahenditest ei stimuleerinud, kava täiendavaid kulutusi kaasa ei too.

Läinud kuul kärpis Itaalia valitsus tänavuse majanduskasvu prognoosi 1,1%le ja tuleva aasta kasvu 1,3 protsendile varasemalt 1,3 ja 2 protsendilt.

Euroopa Komisjoni kevadprognoosi järgi on Itaalia avaliku sektori võlg tänavu 120,3% SKPst ja eelarvedefitsiit 4% SKPst.

Hetkel kuum